Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zvažuje, že podá kárnou žalobu na soudce, který povolil varnsdorfskému policistovi sledovat výpisy telefonních hovorů několika vysoce postavených mužů.
Mezi nimi byli například šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský a nejbližší spolupracovníci prezidenta Václava Klause - kancléř Jiří Weigl a tajemník Ladislav Jakl.
Soudce pravděpodobně porušil zákon, řekl v pondělí Pospíšil České televizi (ČT).
Ministerstvo podle něj také plánuje zpřesnit ustanovení zákona, které určuje, za jakých podmínek může soud se získáváním informací z telefonů či s odposlechy souhlasit.
Podle deníku MF Dnes (MfD) inspekce policie zjistila, že sledování nařídil policista Marian Hudec z cizinecké policie. Pracoval prý na zakázku.
Z výpisů lze zjistit, kde se Weigl a Jakl pohybovali
Deník uvedl, že výpisy s citlivými údaji o tom, s kým a jak často si vysoce postavení lidé volali, se mohly dostat do rukou soukromé osoby nebo firmy.
Analýza výpisu hovorů mohla sloužit k získávání informací o prezidentovi. Právě Weigl a Jakl se totiž starají o jeho agendu. Z výpisů lze zjistit i místa, kde se v určitý čas pohybovali.
Výpisy hovorů od operátora může policista získat jen s povolením soudu. Hudec výpisy Weigla, Jakla a dalších získal tak, že jejich čísla označil jako podezřelá.
Nechal si jejich sledování schválit v rámci vyšetřování obchodu s lidmi, za kterým stojí kamerunští a nigerijští podvodníci. On sám se hájí tím, že netušil, komu čísla patří, uvedl deník.
"Mám pouze informace z médií, ale musím konstatovat, že to vnímám jako velké pochybení," řekl v ČT Pospíšil.
Pokud se tyto informace potvrdí, podá ministr pravděpodobně na soudce kárnou žalobu, o které by následně rozhodoval Nejvyšší správní soud.
"Podle mého názoru soudce nemůže vydat povolení k odposlechu nebo získávání informací z telekomunikačních záznamů, pokud nemá prokázané, že je toto potřeba pro trestní řízení," uvedl.
Na seznamu je i lobbistka ČSSD a novináři
Podle ministra tak soudce mohl porušit zákon, protože sledování hovorů povolil, aniž ho odůvodnil. Tak to vyžaduje trestní řád.
Pospíšil přesto zvažuje, že zákon v tomto ohledu ještě zpřesní. Úřad prý nyní ustanovení analyzuje, možná navrhne novelu.
Klausovi lidé nejsou jediní, jejichž telefony byly sledovány. Na seznamu je až 30 jmen.
Mezi nimi i lobbistka ČSSD Jana Mrencová, tři novináři nebo manažeři z vedení bezpečnostní agentury SSI. Výpisy si Hudec vyžádal i u dvou podnikatelů, kteří pracují na zakázkách pro pražský magistrát.
Inspekce vyšetřuje, kdo si získání informací zadal
Kdo si u Hudce získání informací zadal, se vyšetřuje.
Podle deníku inspekce prověřuje i verzi, že v případu může hrát jistou roli detektivní agentura ABL, která patřila bývalému ministru dopravy a neformálnímu šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi.
Ten v prohlášení na sociální síti facebook napsal, že s kauzou výpisů hovorů vlivných lidí nemá nic společného.
MF Dnes na případ narazila, když rozkrývala aktivity ABL. Agentura totiž disponovala výpisy bezpečnostního ředitele ČEZ Daniela Rouse za období od října 2009 do ledna 2010.
Policista Hudec je již kvůli jinému případu obžalován ze zneužití pravomoci a osobních údajů. Údajně pomohl soukromému detektivovi obstarat citlivé informace pro jeho klienta.