Poslední teplý den roku. V úterý překonala teplota na několika místech rekordní hodnoty

ČTK ČTK
12. 9. 2023 19:34
Poslední teplý den roku. V úterý překonala teplota na několika místech rekordní hodnoty

Na některých místech v Česku se v úterý teploty opět dostávaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde meteorologové naměřili 32,9 stupně Celsia. Rekordy pro 12. září padly zhruba na osmině stanic s alespoň třicetiletou historií, kterých je v Česku kolem 160, řekl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Více než 32 stupňů naměřili meteorologové kromě Doksan také na pražském Karlově. Rtuť v teploměru vystoupala v centru hlavního města až na 32,5 stupně Celsia. V obou případech šlo o rekordní hodnoty pro danou stanici a v obou případech byla překonána maxima z roku 2016. Stanice v Doksanech měří teplotu přes 70 let, na Karlově dokonce 102 let.

Nad 31 stupňů Celsia se v úterý dostávala teplota především ve středních Čechách, dolním Polabí a Poohří. Například v Průhonicích u Prahy naměřili 31,5 stupně, o 0,1 stupně víc než činilo dosavadní maximum z roku 2018. Na stanici Tušimice v Ústeckém kraji dnes bylo rovněž rekordních 31,2 stupně.

Teplotní rekordy v Česku padaly již o víkendu a v pondělí. Úterkem ale série mimořádně teplých zářijových dní zřejmě končí. "Pro letošek je to poslední takto teplý den," uvedl Mejstřík. Ve středu se podle předpovědi v Česku zatáhne a začne pršet. Teploty proto budou oproti počátku týdne klesat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy