Poslední aféra české vědy. Falšoval vědec výzkum?

Jakub Novák
21. 4. 2012 11:50
Byl noční výlet profesora Bezoušky "jen" etickým prohřeškem, nebo manipuloval s výsledky?
Foto: Jakub Novák

Praha - Fatální selhání předního českého biochemika, nebo výsledek boje o vliv a cílená snaha zničit šéfa katedry biochemie na pražské přírodovědecké fakultě?

Na půdě krčského areálu Akademie věd a budovy chemické sekce na Albertově se rozhořel spor, který nemá v našich podmínkách obdoby.

V době, kdy se projekt Věcí veřejných zmítá ve vnitřních sporech, v nichž hrají jednu z hlavních rolí záznamy všeho druhu, instalují studenti v jedné z laboratoří Mikrobiologického ústavu infračervené kamery.

Záznamu z nich nemohou uvěřit - významný český biochemik, profesor Karel Bezouška, bez jejich vědomí v noci vstupuje do laboratoře, aby zde z lednice vzal vzorky právě probíhajícího experimentu.

Pro pochopení celého případu je ale potřeba se vrátit do roku 1994.

Během svého pracovního působení v laboratoři profesorky Ten Feiziové se Bezouškovi "podařilo" dokázat, že některé druhy oligosacharidů (cukry složené z několika málo jednotek sacharidů) se váží na přijímač (receptor) zvaný NKR-P1 a aktivují tak dráhy hrající důležitou úlohu v imunitním systému.

Tyto výsledky zařadily Bezoušku do elitního klubu českých vědců, jejichž práce se objevila v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature.

Uvozovky zde byly použity proto, že se tyto pokusy již později nepovedlo zopakovat. Snažila se o to samozřejmě zejména laboratoř profesorky Feiziové, která se nakonec v roce 1996 rozhodla své jméno z článku odstranit (retrahovat).

Vloni se šéf jedné z laboratoří na Mikrobiologickém ústavu profesor Vladimír Křen setkal na vědecké konferenci v portugalském Lisabonu právě s profesorkou Feiziovou.

Protože se další konference měla v roce 2013 konat v Praze, měl být členem jejího organizačního výboru právě profesor Bezouška. Proti tomu však Feiziová vyjádřila silné výhrady.

Křen se podle svého vyjádření svého kolegy zastal a slíbil, že tyto výsledky jeho laboratoř ověří, což vyplývá i z e-mailové korespondence, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Podaná ruka?

Testovat se začalo na konci června loňského roku. Podařilo se úspěšně získat danou bílkovinu, receptor NKR-P1, na němž se následně testovala právě vazba na různé druhy oligosacharidů.

A zde začaly komplikace. Jakékoliv problémy s výsledky Bezouška údajně vždycky vysvětlil a nakonec dopadla většina testů správně a schylovalo se k sepsání publikace shrnující zjištěné poznatky.

V té době však probíhalo testování ještě dalších látek a jejich interakcí s tímto receptorem. Vzorky se nechávaly přes noc inkubovat v lednici, jenže tentokrát ne u v laboratoři profesora Bezoušky, ale právě u profesora Křena.

O tom jaké pokusy probíhají, byl Bezouška vždy předem informován, kvůli tomu, že měření, jež se provádělo vždy druhý den, mohlo být provedeno pouze na přístroji, který byl pouze v Bezouškově laboratoři.

Pasti, pastičky

V půlce března tohoto roku však několik studentů z Křenovy laboratoře získalo na základě informací svých kolegů podezření, že v Bezouškově laboratoři dochází k manipulaci s výsledky těchto i dalších testů.

Studenti proto nachystali několik důmyslných pastí.

V první fázi - podle svého prohlášení, které má Aktuálně.cz k dispozici - zaměnili studenti jednu z destiček se vzorky za destičku, do níž dali pouze a jedině destilovanou vodu.

A světe div se - v obou destičkách, které byly v lednici, zůstala žlutavá tekutina (důkaz, že daná reakce proběhla), zatímco odnesená destička zůstala čirá.

K těmto pokusům však neexistuje žádný protokol, zatím jediným důkazem je studenty podepsané vyjádření o tom, co se dělo.
Jelikož byly navíc v lednici zcela jasně jiné destičky, než tam byly uloženy večer, vyšel najevo jasný důkaz manipulace se vzorkem.

Videozáznamy - tentokrát na akademické půdě

Nebylo však jasné, kdo je za to zodpovědný. Kvůli obavám z toho, jaký dopad by to mohlo mít i na další experimenty a získané výsledky, proto byly - bez jediného upozornění vedení ústavu - v laboratoři nainstalovány dvě infračervené kamery, o nichž věděli pouze členové laboratoře.

Na nočních záběrech byl podle ředitele Mikrobiologického ústavu Martina Bileje zachycen právě profesor Bezouška. Ředitele Bileje zavolali jeho kolegové 21. března ve čtvrt na dvanáct večer. 

"Infračervené kamery zachytily, jak něco bere a něco tam dává. Destičky odnesl. Když mě kolegové kolem půlnoci zavolali, dorazil jsem a ukázali mi záznam. Vzbudili jsme profesora Bezoušku, který v budově spal, ale ten nepřipouštěl, že by na záběru byl on," řekl Bilej pro Aktuálně.cz

Foto: King's College London

Další den však Bezouška tuto svoji noční návštěvu v cizí laboratoři potvrdil. Obhajoval se tím, že chtěl pouze zkontrolovat průběh experimentu - destičky však nechal na stole.

"Když jsem mu říkal, že v tom případě přeci nenechám destičky na stole v laboratoři, odpověděl mi, že udělal hloupost," popisuje část ranního rozhovoru s Bezouškou Bilej.

Z důvodu hrubého porušení etického kodexu bylo na schůzi Rady MBÚ jednomyslně odhlasováno Bezouškovo propuštění a ukončení veškerého jeho působení na MBÚ.

Kromě toho však Rada vyjádřila silné znepokojení nad použitím kamer.

"Bylo to nešťastné řešení, nedat o tom nikomu vědět. Kdyby se mě na to zeptali, povolil bych to, ale toto mne zaskočilo," okomentoval to Bilej.

Dva měsíce čekání na "pravdu"

Kvůli vážnému podezření z manipulace se vzorky byl podle slov děkana Přírodovědecké fakulty UK v Praze Bohuslava Gaše Bezouška od 16. dubna zbaven funkce šéfa katedry biochemie.

Zároveň byl vypracován plán na ověření experimentálních výsledků konsorciem nezávislých laboratoří ve Spojených státech.

Přibližně do dvou až tří měsíců by mělo být jasné, kde je pravda, zda Bezouška opravdu s výsledky manipuloval, či zda se stal obětí nějakého zákulisního boje.

Profesor Bezouška si však podle všeho za svými výsledky stojí a je přesvědčen, že mu nové experimenty dají za pravdu.

Selhání, nebo boj o první místo?

Bezouška za celým problémem vidí zejména konflikt s profesorem Křenem. "Celou záležitost osobně považuji v tuto chvíli za vědecký spor mezi mnou a profesorem Křenem," píše profesor Bezouška.

Podle obviněného profesora se jeho kolega Křen, "přílišně ambiciózní, snažící se dosáhnout svého všemi prostředky, psychicky nevyrovnaný", místo pomoci snažil o postupné ovládnutí Bezouškovy laboratoře a převzetí její problematiky.

Svoji "noční návštěvu" v laboratoři Bezouška vysvětluje zhoršením komunikace i inženýrem Křenkem, který pokusy prováděl. Z toho důvodu také v této době navštívil Křenovu laboratoř.

Podle zdroje Aktuálně.cz k tomu však došlo v minulosti vícekrát.

 

Právě se děje

Další zprávy