Omluvte se za šokující prohlášení, vyzval Babiš poslance ANO, který označil homosexuály za postižené

Šárka Mrázová sw Šárka Mrázová, Karolína Oškerová, sw
Aktualizováno 28. 6. 2018 16:00
Slova poslance Milana Brázdila vyvolala kritiku od kolegů z hnutí ANO, k omluvě jej vyzval i předseda Andrej Babiš.
Poslanec ANO Milan Brázdil.
Poslanec ANO Milan Brázdil. | Foto: archiv Hnutí ANO

Praha - Lékař a poslanec ANO Milan Brázdil označil homosexuály za "postižené lidi". Sám sice důvod pro omluvu nevidí, jeho výroky ale odsuzují už i kolegové z hnutí Andreje Babiše. 

"Můžeme se vidět, ale nemusíme. Já nejsem takový hňup, za koho mne máte. Mimoni jsou mimo a já jsem a zůstávám a zůstanu nohama na zemi. Postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti," napsal Brázdil ze svého poslaneckého e-mailu lékařce a aktivistce LGBT hnutí Vendule Svobodové. V další zprávě ji pak doslova oslovuje "slečno či paní, či … jinochu či pane".

Brázdila ostře zkritizoval premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Pro mě je to dost šokující prohlášení, do dnešní doby a společnosti vůbec nepatří. Sami s mojí paní máme hodně přátel, kteří žijí ve stejnopohlavních párech, dokonce jsme spolu byli na takové svatbě a přijde nám to úplně normální. Pan Brázdil by se mel za svá slova omluvit," napsal Aktuálně.cz premiér.

Brázdilovo vyjádření odmítla i poslankyně ANO a exministryně obrany Karla Šlechtová. "Nevycházím z údivu, opravdu poslanec za ANO řekl, že 'postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti'? 'Postižení' míněno homosexuálové," napsala Šlechtová na Twitteru.

"Doufám, že měl horečku a že jako poslanec volený voliči do sněmovny se omluví celé gay komunitě," dodala poslankyně.

Ke kritice se připojil také místopředseda vlády i hnutí ANO Richard Brabec. "Pokud by Milan Brázdil řekl, že homosexuálové jsou postižení lidé, tak by to bylo za hranou," řekl Aktuálně.cz Brabec. "To by byla myšlenka mnoho desítek let zpátky," dodal s tím, že Brázdila prý zná mnoho let a nevěří, že by to tak myslel.

"Je to naprosto nevhodný a hlavně biologicky nesprávný výraz, za který by se měl přinejmenším omluvit. Jsem upřímně zděšen, že se takto vyjadřuje lékař," reagoval poslanec ANO Rostislav Vyzula, který je zároveň uznávaným onkologem.

Za "nešťastný a zbytečný" výrok označil i další zákonodárce ANO Martin Kolovratník, nechce ale kolegovi radit, zda se má omlouvat. Sám by ale na Brázdilově místě prý zvolil "nějakou formu sebereflexe".

"Vyjádření pana Brázdila považuji za velmi nešťastné. Jsem totiž přesvědčena, že ať už máme sexuální orientaci jakoukoliv, všichni jsme především lidé," napsala redakci poslankyně ANO Marcela Melková. "Zda by se měl či neměl omluvit, nebudu soudit," dodala.

Také Radka Maxová z ANO, která je hlavní předkladatelkou návrhu na uzákonění manželství i pro páry stejného pohlaví, svého stranického kolegu za výrok kritizuje. "Mně se jeho vyjádření nelíbilo. Zaznamenala jsem i vyjádření paní exministryně Šlechtové. Myslím si, že její reakce je správná. Teď bude záležet na panu doktoru Brázdilovi, jak se k tomu postaví," uvedla Maxová pro Aktuálně.cz s tím, že výrok o postižení je nepřijatelný.

"Myslím si, že by se pan doktor měl nad sebou zamyslet," doplnila. Zároveň dodala, že Brázdil není jediným lékařem ve sněmovně s takovými názory.

Stropnický: Nespáchal nic hrozného

Bývalý ministr zahraničí a obrany z ANO Martin Stropnický s výrokem nesouhlasí, svého kolegu z hnutí ale brání. "Pana Brázdila dobře znám jako férového kolegu a obětavého lékaře. S jeho výrokem nesouhlasím, zároveň si nemyslím, že spáchal něco hrozného. Na rozdílnost názorů jsme si, zdá se, stále ještě nezvykli," napsal redakci Stropnický.

Brázdil se ve středu pro Aktuálně.cz odmítl ke svým slovům vyjádřit. "Napsal jsem toho hodně, nechci to dále komentovat, nechci se k tomu vyjadřovat. Ale rozhodně jsem pro to, aby bylo manželství jenom mezi mužem a ženou," řekl redakci.

Pro server iRozhlas pak svou reakci rozvinul: "Já mám přece na vyjádření svého názoru imunitu. Za to, že předkládám a podepisuji (návrhy zákonů - pozn. red.) a že chci, aby normální bylo manželství mezi mužem a ženou, nemůžu být dehonestován. Docela se to teď valí, e-mailů přibývá, lidí, kteří jsou tím, nechci říct potrefení, ale kterých se to týká. Už toho je moc," řekl webu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy