Co do toho kafráte? Oplodněná žena umí přijít k lékaři sama, napsal porodní asistentce poslanec ANO

Domácí Domácí
10. 4. 2018 19:08
"Hájím zájmy dětí před zájmy matek, které chtějí alternativně rodit doma," vysvětlil svou reakci poslanec a lékař Milan Brázdil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinstock

Praha - Ostré reakce od poslance ANO a lékaře Milana Brázdila se dočkala porodní asistentka Jana Riedlová, která v otevřeném dopise politikům vyjadřovala znepokojení nad tím, že krajské úřady porodním asistentkám neudělují plnou registraci. Ty nemohou s porodem pomáhat ženám, které se rozhodnou přivést svého potomka na svět v domácím prostředí, aniž by jim hrozila pokuta.

"Žena má na svobodnou volbu místa porodu nezpochybnitelné právo dle Listiny základních práv a svobod. Těmto ženám však stát odmítá poskytovat jakoukoliv zdravotní péči," píše v dopise Riedlová, která je zároveň viceprezidentkou Unie porodních asistentek. Podle ní pak některé ženy rodí doma bez jakékoliv asistence nebo pouze v přítomnosti duly, která ale nemá zdravotnické vzdělání.

Proti tomu se vymezil poslanec Brázdil, jehož odpověď Riedlová zveřejnila na svých facebookových stránkách. "Miliony let tu ženské rodí děti a je to vlastně to nejlepší poslání. Co do toho kafráte? Co chcete? Poroďte vy sama své dítě a buďte výbornou mamkou," píše jí poslanec.

"Oplodněná žena sama umí přijít ke svému lékaři a nechte to na ní. Hlavně ji nepošťuchujte a vše bude samo O. K. A když ne, tak já jako lékař záchranky přijedu a nějak to zvládnu. Tak nejlíp uděláte, když budete sama rodit své děti, a ty další ženy nechte a ony to zvládnou jako každá z vás," napsal dále Brázdil.

Poslanec redakci Aktuálně.cz autenticitu dopisu potvrdil. "Hájím zájmy dětí před zájmy matek, které chtějí alternativně rodit doma. Chci, aby na svět přišly zdravé a nebyly v místech, kde se v 21. století rodit nemá. Matky mají mít veškerou péči a nemají vystavovat problémům a rizikům své děti, které se k tomu nemohou vyjádřit," vysvětlil Brázdil.

Za reakcí si stojí. Podle něj je skupina matek, které chtějí rodit doma, neustále zviditelňována, přestože jde o malou hrstku lidí. "Měl jsem pocit, že toho je už moc, takových e-mailů mi chodilo hodně, tak jsem zareagoval tak emotivně. Za tím si stojím," řekl.

Riedlová však považuje způsob, jakým jí Brázdil odpověděl, za krajně nevhodný. "Já bych od pana poslance nečekala takovou hulvátskou reakci. Na takových vysokých místech by měli lidé zachovávat alespoň základní pravidla slušného chování," prohlásila.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy