Praha - Poslanci kontrolního výboru si pozvou ministra financí Miroslava Kalouska na kobereček.
Důvodem je fiasko, kterým skončila kontrola Evropského účetního dvora.
Jeho auditoři totiž zjistili, že vrchní tuzemský orgán, který má na starosti kontrolu čerpání evropských peněz - tedy jeden z odborů ministerstva financí - naprosto selhal.
"Požádáme ministra financí, aby předložil plán, kterým se auditní orgán stane opět důvěryhodným," zní část čtvrtečního zasedání kontrolního výboru, které navrhl jeho předseda Vojtěch Filip (KSČM).
Kromě toho budou poslanci trvat na přepracování zákona o finanční kontrole ve veřejné správě, který se po devítiměsíčním tažení dolní komorou Parlamentu dostal před třetí čtení.
"Zákonem o finanční kontrole jsme strávili desítky hodin. Jsme v prekérní situaci, dostali jsme se ke třetímu čtení, ale ten zákon tak, jak je postaven, je nedostatečný," konstatovala Zdeňka Horníková (ODS).
Poslanci tak teď stojí před rozhodnutím, jestli ho schválit a od ledna ho znovu přepracovávat, nebo ho vrátit, upravit a teprve potom schválit.
Ostatně právě nevyhovující legislativa byla jednou z příčin, proč bylo české ministerstvo financí vyhodnoceno jako neúčinný správce a kontrolor.
Ostudou české státní správy je, že této "cti" se z celkem patnácti kontrolovaných orgánů v posledních dvou letech dostalo už jen italské Sardinii.
Horší než jih Evropy?
Za rok 2011 tak Česká republika skončila hůře než třeba Sicílie, Rumunsko nebo Řecko.
"Mně se nechce věřit, že jsme horší než některé státy zejména z jihu Eurozóny," rozčiloval se na jednání výboru poslanec František Laudát (TOP 09).
"Srovnávali jsme patnáct auditních orgánů, je to tak, jak to je, byli jsme naprosto objektivní. Nemáme důvod dávat někomu náročnější kritéria," oponoval mu člen Evropského účetního dvora Jan Kinšt.
Poslanci se také věnovali otázce, zda by měla funkce auditního orgánu představujícího jakousi prodlouženou ruku Evropské komise (v zemích, kde se Brusel ujistí o spolehlivosti tohoto orgánu, upouští od vlastních auditů) zůstat na odboru ministerstva financí.
"Stydím se za to, že náš auditní orgán patří k nejhorším v Evropě. Nesouhlasím s tím, aby kontrola byla pod ministerstvem financí, které selhalo. Má být třeba pod Úřadem vlády nebo NKÚ," nechala se slyšet přítomná senátorka Alena Dernerová z Mostu.
Na její výstup reagoval i novopečený poslanec a člen výboru Miroslav Bernášek, který na případu problematického ROP Severozápad připomněl, že selháním nejsou vinny jen kontrolní orgány.
"To, že v diktátu učitel neodhalil chyby, neznamená, že tam nejsou," řekl Bernášek.
Poté se však již diskuze vrátila zpět k věci - s názorem Dernerové vyslovil souhlas Jiří Štětina (VV) s odkazem na to, že vzhledem k velmi kvalitní práci Nejvyššího kontrolního úřadu by mohli auditoři působit v rámci něho.
Naopak proti se postavil Václav Cempírek (TOP 09). "Byl bych proti zřizování nových kontrolních orgánů a přesunu mimo ministerstvo financí," komentoval.
Podle Kinšta je mezinárodní praxe obvykle taková, že auditním orgánem bývá ministerstvo financí - nicméně tomu tak není všude.
"Je to na rozhodnutí každého členského státu. Nicméně osobně se nedomnívám, že je dobré přesunout tuto agendu pod NKÚ, i když pracuje dobře," dodal Kinšt.