Praha - Zákon o kybernetické bezpečnosti se bude vztahovat zřejmě i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice nebo v dopravě. Předpokládá to novela, kterou ve středu schválila sněmovna. Podle předlohy, kterou nyní posoudí senátoři, navíc vznikne samostatný úřad pro kybernetickou bezpečnost. V současnosti tato oblast spadá pod Národní bezpečnostní úřad.
Normu dolní komora schválila hlasy 161 ze 168 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo.
Předloha ve vládním znění přejímá evropskou směrnici. Počítá s tím, že nově zahrnuté skupiny subjektů budou muset přijmout odpovídající kroky, aby zabránily možným bezpečnostním rizikům. Případné kybernetické incidenty budou povinně oznamovat bezpečnostnímu úřadu. Týkat se to bude podle novely rovněž klíčových poskytovatelů digitálních služeb, například platforem pro elektronické obchodování a vyhledávače. Poslanec ODS Martin Novotný navíc do předlohy prosadil úpravu o zabezpečení vzdálených úložišť.
161 hlasů pro, nikdo proti! Důležitá novela posilující kybernetickou bezpečnost, i díky vzniku specializovaného úřadu, byla schválena.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) April 12, 2017
Nový Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jenž bude sídlit v Brně, se do novely dostal pozměňovacím návrhem bezpečnostního výboru. Bude jej zakládat vládní zmocněnec pro tuto oblast Dušan Navrátil, který skončil v čele NBÚ. V něm ho vystřídal někdejší ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že nový úřad by mohl vzniknout ještě letos.
Evropská směrnice má zajistit v unii společnou úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů, které představují jeden ze základních prvků fungování vnitřního trhu Evropské unie.