Poslanci odmítli zákaz olověné munice, podle nich by to ohrozilo obranyschopnost země

ČTK ČTK
24. 9. 2019 17:35
Sněmovna odmítla snahu plošně zakázat v EU olověnou munici. Zákaz by se měl týkat i rybářských olůvek kvůli škodlivosti pro životní prostředí. Podle ministrů by plošný zákaz ohrozil obranyschopnost země. Dolní komora se postavila za návrh výboru pro obranu proti tomu, aby orgány EU zasahovaly do systému kontroly, evidence, nabývání a držení zbraní a střeliva podle českého práva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

"Zákaz olova v munici užívané obrannými a bezpečnostními složkami není možný," tlumočil postoj ministerstev obrany a životního prostředí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle něhož by se Evropská komise měla návrhem zabývat v nejbližší době.

Zákaz by podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) znamenal "zásadní omezení akceschopnosti policie", která ročně spotřebuje 13 milionů kusů střeliva. Záležitost chce Hamáček otevřít na říjnovém zasedání ministrů vnitra EU. "Řada iniciativ jde správným směrem, ale tohle je šlápnutí vedle," dodal.

"Měli bychom vyslat jasný a srozumitelný signál, abychom nedopadli jako v případně obdobných nesmyslných zákazů ze strany Evropské komise," řekla šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová doporučovala vyčkat na finální oficiální návrh. "Chovejme se přiměřeně," uvedla s návrhem na odklad celé záležitosti. "Rakety nalevo, rakety napravo, migranti všude a my řešíme olůvka," přidal se k odložení komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Šéf SPD Tomio Okamura označil zákaz za nepřijatelné omezování střelců a myslivců a doporučil vystoupení z EU.

Sněmovna vyzvala Evropskou komisi a další orgány EU, aby při přípravě unijních předpisů dbaly na zásadu proporcionality a zákazu diskriminace členských zemí EU. Vládu poslanci vybídli k tomu, aby zajistila alespoň potřebnou menšinu v rámci EU proti přijetí zákazu, který by nevhodně zasahoval do práv občanů ČR. Výzvy výboru vůči premiérovi Andreji Babišovi (ANO) sněmovna nepřijala.

Evropská komise původně zvažovala pouze zákaz používání olova v mokřadech, což je již v Česku uzákoněno. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) ale doporučila olovo zcela zakázat, což ještě počátkem roku bylo označováno za nepravděpodobné. Socioekonomické dopady označila agentura za přijatelné.

Vhodná alternativa olověného střeliva podle Hamáčka neexistuje. Užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo. Přijetí zákazu odmítá i petice držitelů zbraní a myslivců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy