Ministerstvo zahraničí chce pro Krejčíře větší celu a počítač. Zastat se musíme každého, vysvětluje

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 7. 2018 15:16
Ministerstvo zahraničí se zastalo Radovana Krejčíře, který si odpykává trest v jihoafrickém vězení. Podle ministerstva nešlo o žádné zvláštní nebo nadstandardní jednání.
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. | Foto: ČTK

Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř chce ve vězení v Jihoafrické republice větší celu. Navíc tvrdí, že ho místní úřady chtějí zabít. V březnu se proto obrátil na českou ambasádu s žádostí o pomoc. A ministerstvo zahraničních věcí se jej zastalo a stěžovalo si tamní vězeňské správě.

Nejde však podle ministerstva o žádné nadstandardní jednání. "Pomoc dotyčnému v rámci stížnosti na nevyhovující podmínky ve vězení nesmíme a nemůžeme odmítnout," reagovala mluvčí ministerstva Irena Valentová na případ, na který upozornila Česká televize.

Vše se podle Valentové odehrálo už na začátku roku. "V dopise adresovaném vedení věznice si dotyčný prostřednictvím našeho velvyslanectví stěžoval na malou celu, která svými rozměry neodpovídá standardům obsaženým v příslušných dokumentech OSN, a na omezený přístup k lékařům - specialistům. Zároveň žádal o monitor pro možnost studia soudních materiálů," dodala Valentová.

Krejčíř mimo jiné tvrdil, že žije v cele o ploše 3,9 metru čtverečního, což neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečního. Stěžoval si také na nekvalitní matraci, z níž ho bolí záda, na vězeňskou stravu a na to, že mu byl zabaven počítač a nemůže se tak přes program Skype spojit s rodinou.

Podle ministerstva navíc soud v Jihoafrické republice vydal v březnu příkaz k zajištění požadavků Radovana Krejčíře. K tomu však dosud nedošlo. 

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. Pražský vrchní soud mu letos v březnu pravomocně potvrdil za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů souhrnný trest 15 let vězení. V Jihoafrické republice čelí Krejčíř podezření také z dalších zločinů včetně vražd a vyšetřován je také kvůli několikanásobnému pokusu o útěk z vězení.

Česko usiluje o vydání Krejčíře od roku 2007. Podnikatel se nejprve snažil extradiční proces zpomalit žádostí o politický azyl, ale před dvěma lety tuto žádost stáhl a vydávací řízení tak mohlo pokračovat. Letos jihoafrický soud rozhodl, že Krejčíř může být Česku předán.

"Nicméně konečné rozhodnutí musí učinit ministr spravedlnosti Jihoafrické republiky a podle našich informací se tak dosud nestalo," řekla České televizi Lucie Machálková z tiskového oddělení českého ministerstva spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy