Praha - Za návštěvu u praktického lékaře, chirurga, gynekologa či logopeda se od ledna bude platit 30 korun, ale jen tehdy, pokud lékař pacienta vyšetří.
Neplatí se, pokud lékař vystaví recept, sdělí výsledky vyšetření nebo udělá preventivní prohlídku.
Co od prvního ledna pacienty v ordinacích a nemocnicích čeká, popisuje Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008. Příručku vydalo ministerstvo a stáhnout si ji můžete ZDE.
Příručka obsahuje mimo jiné časté dotazy pacientů, které na ministerstvo přicházejí.
"Děti chodí k logopedovi, budou platit za každou návštěvu? Ano, v případě, že se jedná o klinické vyšetření logopeda, bude zpoplatněno částkou 30 Kč. Nejedná se tedy například o pouhé procvičování výslovnosti," uvádí se v příručce.
Co znamená termín klinické vyšetření, za které se poplatek platí?
"Laicky to znamená, že lékař skutečně pacienta prohlédne, prohmatá, zeptá se ho, co jej trápí, jaké má obtíže, je to vyšetření při kterém vzniká diagnóza," vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.
Jaké poplatky se budou platit?
- 30 korun za návštěvu u lékaře (různých odborností a také psychologa a logopeda)
- 30 korun za výdej léku na předpis
- 90 korun za návštěvu pohotovosti
- 60 korun za den pobytu v nemocnici (a některých dalších zařízeních)
Poplatek se nehradí, když...
- není provedeno klinické vyšetření
- jedná se o preventivní prohlídku
- jedná se o laboratorní a diagnostické vyšetření
- jde o některé zvláštní léčebné úkony, a to buď takzvanou dispenzární péči (u vážně nemocných dětí a těhotných žen) nebo hemodialýzu nebo dárcovství krve
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo si od zavedení poplatků slibuje, že v Česku ubyde návštěv u lékaře. Těch je u nás průměrně třináct za rok na každého obyvatele, což je nejvíc v celé EU.
"Čekáme, že počet návštěv klesne asi o deset procent. Je to ale jen odhad, který vychází z mezinárodních zkušeností," říká Hroboň.
Lékaři a nemocnice si teď sami vyberou způsob, jakým u nich pacienti budou poplatek hradit. "Možností je nějaký automat či vybírání poplatků na recepci u větších zdravotnických zařízení, jinde budou peníze vybírat sestřičky."
Stanoven není ani způsob platby, může to být v hotovosti nebo třeba platební kartou. I případné vymáhání poplatků nechal stát plně v režii lékařů a nemocnic.
"Bude to stejné jako v jiných oblastech života. Kdo nezaplatí, stává se dlužníkem. Očekáváme ale, že ve zdravotnictví významný počet neplatičů nebude," uvedl ministr Tomáš Julínek.
Vše o poplatcích a dalších změnách ve zdravotnictví na Aktuálně.cz
Strop 5000 korun: K lékaři po reformě: Vaše peníze hlídá pojišťovna Přečtěte si, kdo bude evidovat poplatky a kdo vám vydá případný přeplatek. |
Kdo si polepší a kdo naopak: Náklady na zdraví kvůli poplatkům výrazně stoupnou Přečtěte si, jak dopadne reforma zdravotnictví na různé skupiny lidí. |
Kdo si polepší a kdo naopak: Recepty pro chronicky nemocné. Pomohou spíš lékařům Přečtěte si, co reforma přinese pro chronicky nemocné. |