Poplatek za nemoc: Někde budou trhat lístky jako v kině

Lenka Smyčková, Helena Křížová
10. 12. 2007 10:14
Nemocnice vymýšlejí, jak od lidí vybírat poplatky
V ambulanci budou lidé platit hned. Po propuštění z nemocnice do osmi dnů
V ambulanci budou lidé platit hned. Po propuštění z nemocnice do osmi dnů | Foto: Ondřej Besperát

Brno/Blansko/Stod - Do kasičky jako v kostele či do automatu jako na parkovišti. Způsobů, jak budou nemocnice vybírat od ledna příštího roku regulační poplatky od pacientů, je nespočet.

Ministerstvo zdravotnictví nechává nemocnicím při výběru vhodné metody volnou ruku. V metodickém pokynu stanovilo pouze pravidlo, že v lékárně a ambulanci by měl pacient platit ihned. Za pobyt v nemocnici by pak měl zaplatit do osmi dnů po propuštění.

"Je důležité, aby pacient platil v okamžiku, kdy zdravotní péči konzumuje. Jde o to, aby si v okamžiku spotřeby zdravotní služby uvědomil, že ta něco stojí," deklaruje ilustrovaná příručka ministerstva zdravotnictví.

Každé zdravotnické zařízení má především dbát na to, aby byl zvolený způsob co nejjednodušší pro ně samotné i pro pacienty.

Ve Stodě jako v kině

Špitály mají při stanovování pravidel pro výběr poplatků bujnou fantazii. Tak například v nemocnici ve Stodě na Plzeňsku si budou pacienti na recepci kupovat poukázky v hodnotě třiceti nebo devadesáti korun, a ty pak v ambulanci odevzdají sestře nebo lékaři.  Poukázka bude mít dvě od sebe oddělitelné části.

KOLIK A KDY ZAPLATÍTE

Ministerstvo zdravotnictví vydalo metodický pokyn. Podle něj pacienti platí následovně:

  • 30 korun za návštěvu, při které bylo provedeno vyšetření
  • 30 korun za vydání léku hrazeného z veřejného pojištění předepsaného na receptu
  • 60 korun za každý den ústavní péče
  • 90 korun za pohotovostní službu
  • Doklad o zaplacení poplatku se vydává jen na žádost pojištěnce
  • V lékárnách a ambulancích se poplatek platí ihned
  • Za pobyt v nemocnici se platí do 8 dnů po propuštění, při pobytu nad 30 dnů vždy k poslednímu dni kalendářního měsíce

"Naši pracovníci znehodnotí předložený poukaz odtržením kontrolního kupónu v pravé části a vrátí pacientovi levou část poukazu jako doklad o zaplacení poplatku," uvádí ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš.

Poukázky budou mít roční splatnost, jsou přenosné. Lidé můžou nevyužité kupóny vrátit v průběhu jejich splatnosti zpět. Peníze dostanou nazpátek.

"Hodnotové poukazy k úhradě regulačního poplatku zavádíme proto, že nechceme na lékaře a sestry přenášet administrativní povinnost, aby měli dostatek času a mohli se věnovat své odborné práci," vysvětlil postup nemocnice Bureš.

Automaty: Někde už je kupují

Nejrozšířenější metodou především ve velkých nemocnicích bude platba prostřednictvím automatu. Ty hodlá v nejbližší době nakoupit například Fakultní nemocnice Brno.

Naopak menší Nemocnice Blansko automaty zřejmě používat nebude. "Zvažovali jsme řadu možností, od rozšíření pokladních míst, přes platební automaty, úhrady na základě faktury až po přímý výběr v jednotlivých ordinacích. Konečný způsob bude zřejmě kombinací platby přímo v ordinaci a fakturou," sdělil ředitel blanenské nemocnice Milan Klusák.

Důvodem, proč blanenská nemocnice zavrhla automaty, je podle Klusáka to, že v areálu špitálu je v nájmu kolem padesáti soukromých ordinací. "Chceme, aby byl postup ve všech ambulancích stejný. Jinak bychom to pacientům zbytečně komplikovali," objasnil Klusák.

Poukázky či automaty mají lékařům umožnit věnovat se naplno práci, ne papírování
Poukázky či automaty mají lékařům umožnit věnovat se naplno práci, ne papírování | Foto: Ludvík Hradilek

Jestliže pacient z jakéhokoli důvodu nezaplatí přímo v ordinaci, vyzve ho lékař k zaplacení do osmi dnů. "Nemůžeme péči neposkytnout. Pacienta ošetříme a vystavíme mu fakturu. Vymáhání peněz už samozřejmě nebudou mít na starosti lékaři, ale administrativní pracovníci," dodal ředitel blanenské nemocnice.

Z nemocnice zdravý a zadlužený

Šedesát korun si musí lidé připravit za každý den strávený na nemocničním lůžku. Ve Stodě budou celkovou částku za všechny dny strávené v nemocnici po pacientech požadovat při propouštění.

V odůvodněných případech pak budou mít lidé na zaplacení ještě následujících osm dní. "Jestliže nemocný při odchodu z nemocnice poplatek nezaplatí, budeme po něm požadovat podepsání dlužního úpisu," dodal ředitel Bureš.

Podobně budou lidé platit i v Blansku buď na pokladně nemocnice, nebo do osmi dnů po skončení hospitalizace složenkou na poště nebo převodem na účet. Brněnská fakultní nemocnice umožní lidem používat i platební karty.

 

Právě se děje

Další zprávy