Praha - Před deseti lety s její pomocí zázračně zbohatl bývalý premiér Stanislav Gross. Společnost Key Investments mu podle jeho slov půjčila peníze na nákup akcií Moravia Energo, které vzápětí prodal s neuvěřitelným ziskem 80 milionů korun. A v roce 2008 pak pomohla „odklonit“ 16 milionů pozdějšímu ministrovi průmyslu Martinu Kocourkovi před manželkou, se kterou se rozváděl.
Jak ale ukazuje proces s třemi manažery společnosti, který v pondělí začal projednávat Městský soud v Praze, v případě investiční společnosti figurovalo mnohem víc známých lidí. Ti už ale nebyli tak úspěšní jako v úvodu zmínění.
Již od roku 2002 byl klientem společnosti Jaroslav Ungerman, tehdejší šéfporadce premiéra Vladimíra Špidly. Z uloženého 1,7 milionu korun mu Key Investments nadále dluží 920 tisíc korun. A o desetinásobnou sumu – 9,2 milionu korun – pak firma připravila i Nadaci Terezy Maxové.
Key Investments připravila ale o úspory i například spisovatele Zdeňka Volného, dva podnikatele z Průhonic Františka Stacha (31 milionů) a Juraje Királyho (14,5 milionu) či bankéře Jiřího Fárka (2,1 milionu). Mnohem vyšší sumy tam pak měly uloženy i některá města a firmy. O celkem nejvyšší sumu – 257 milionů korun – přišla Praha 6.
Poškození klienti Key Investments
257 milionů Praha 6
219 milionů Praha 10
161 milionů Hornická zdravotní poj.
44 milionů Sokolovská uhelná
34 milionů Město Sokolov
11 milionů Lázně Bohdaneč
31 milionů František Stach
14,5 milionu Juraj Király
7,9 milionu manželé Steinerovi
6,3 milionu Karel Kolář
Zamlčeli rizika
Trojice obžalovaných Daniel Brzkovský, Klára Fenstererová a Alena Štorkanová podle státní zástupkyně Darji Dunajové nakupovali vysoce rizikové cenné papíry, například společností Sincom, Spolek pro chemickou a hutní výrobu, E Side property či Via Chem Group.
V červnu 2012 se Key Investments zcela bez peněz poslala do konkurzu a zůstaly za ní miliardové dluhy. "Zákazníkům záměrně zamlčeli rizika plynoucí z navrhované investiční strategie," uvedla v obžalobě Dunajová.
Ta plné dvě hodiny četla obžalobu; její hlavní část byl seznam poškozených a popis obchodů, při kterých přišli o peníze. Vyslechnout obžalované chce soudce Petr Hovorka v úterý a ve středu, od čtvrtka pak plánuje výslechy svědků a poškozených. Těch žalobkyně navrhla vyslechnout 101, soudce by jejich seznam rád zkrátil na necelou polovinu; jak obžalovaní, tak státní zástupkyně ale musí do středy oznámit, bez kterých se obejdou a u nichž bude stačit přečtení jejich výpovědí na policii.
Hrozí až osm let vězení
Hlavním obviněným je Brzkovský. Štorkanová s Fenstererová podle obžaloby pak na investice nedostatečně dohlížely. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a předpisů o pravidlech hospodářské soutěže všem hrozí až osmileté vězení.
Policie trojici obvinila v dubnu 2013, spis má 25 tisíc stran. Samotná obžaloba je rozepsána na 184 stranách. Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.
Některé z firem, do nichž směřovaly peníze vylákané z klientů Key Investments, ovládal miliardář Petr Sisák, v minulosti odsouzený za vytunelování První slezské banky. Ten je od poloviny ledna spolu s právníkem Ivo Halou stíhán za zmanipulovaná insolvenční řízení – například firmy Via Chem Group, kterou ovládal. Je přitom pravděpodobné, že i za Key Investments stál Sisák. Na valné hromadě v roce 2011 totiž za akcionáře jednal jeho švagr Jaromír Florián.