Ubytování v obytném voze, vlak s první pomocí i miliony korun. Češi pomáhají Ukrajině

Foto: Češi vyjadřují solidaritu s Ukrajinou, schází se na protesty proti ruské invazi
Záběr na vyvěšenou vlajku Ukrajiny na věži pražského Chrámu sv. Víta Praze. 24. 2. 2022
Ukrajinci odjíždějící z Florence do ukrajinského Mariupolu. Žena v červené bundě odjíždí do své rodné vlasti kvůli obavám o své dvě děti, které zůstaly na Ukrajině v oblasti zasažené ruským ostřelováním.
Záběry z pražské demonstrace na Václavském náměstí na podporu napadené Ukrajině.
...
Foto: ČTK
Tomáš Klézl Zuzana Hronová Tomáš Klézl, Zuzana Hronová
Aktualizováno 25. 2. 2022 11:48
Solidaritu a konkrétní podporu vzbudila v Česku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Sbírky neziskových organizací na humanitární pomoc hlásí milionové příspěvky. Lidé nepomáhají pouze finančně, stovky jich už nabídly případným uprchlíkům ubytování, v příštích dnech také vyrazí k ukrajinským hranicím vlak se zdravotními pomůckami.

Petra Schwarz Koutská krom peněžní podpory nabídla lidem prchajícím ze zasažených oblastí Ukrajiny svůj obytný vůz, do kterého se vejde čtyřčlenná rodina. Obeslala své známé, kteří mají příbuzné na Ukrajině, s tím, že uprchlíkům může v případě nouze nabídnout střechu nad hlavou. "Uvědomila jsem si, že pro lidi, kteří opouští svou zemi, je zásadní vědět o místě, kam mohou jít. Vyzvala jsem své okolí, aby udělalo totéž. Ať napíší svým známým na Ukrajině a nabídnou pomoc," říká.

S nabídkou pomoci se obrátila i na Správu uprchlických táborů. Té mohou od středy psát na mail lidé, kteří by chtěli případným uprchlíkům nabídnout přístřeší. Chuť pomoci je podle mluvčího úřadu Jana Pirocha velká. "Stále nám chodí nové nabídky. V současnosti jich máme nižší stovky," odhadoval ve čtvrtek po poledni.

Každému ze zájemců správa posílá formulář, ve kterém vyplní adresu objektu nebo počet postelí, jež může nabídnout. "Preferujeme ubytování hromadného typu, hlavně se stravováním. Ale nabídky evidujeme všechny a uvidíme, jak je využijeme," uvádí Piroch a dodává, že zatím píší zejména jednotlivci.

Pro svéráznou občanskou pomoc Ukrajincům se rozhodli také cestovatelé z Expediční klubovny Brno. "VlakFest a Gepard Express budou vypravovat vlak s asi 400 až 800 lůžky na hranice Ukrajiny pro uprchlíky z východních oblastí země a je promarněná příležitost, aby jel prázdný," píše klubovna na svém Facebooku. Její členové tak urychleně shání zdravotnický materiál, jako jsou potřeby první pomoci, termofolie, dezinfekce, obvazy nebo analgetika, ale také například spacáky či hygienické potřeby. Vlak podle nich odjede v řádu několika hodin

České dráhy nabídly českým a ukrajinským úřadům vlakové vozy pro evakuaci civilistů z Ukrajiny. "Společnost může poskytnout spací vozy a především desítky osobních vozů s místy k sezení. České dráhy tak mohou vypravit najednou několik evakuačních vlaků s maximální kapacitou přes 6000 míst. Vlaky mohou být využité k evakuaci osob také na území našich sousedů," upřesnil mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský.

Dary přibývají

Na pomoc Ukrajině mohou lidé přispět také v několika sbírkách. A to například přes portál Darujme.cz. Podle Nadace Via, která jej provozuje, lidé skrze různé sbírky doposud přispěli více než 33 miliony korun, další miliony má přislíbeny. Desítky milionů korun poslali lidé také přímo neziskovým organizacím.

Lidé mohou peníze poslat například prostřednictvím sbírky SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni, jejíž tým na východě Ukrajiny dlouhodobě působí a na místě dále zůstává. "Vyzýváme všechny, kterým také není lhostejný vývoj a situace na Ukrajině a chtějí pomoci, aby přispěli. Prostředky použijeme na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců," uvádí organizace.

Premiér Petr Fiala (ODS) na čtvrteční tiskové konferenci avizoval, že Česko prozatím vyčleňuje na pomoc Ukrajině 300 milionů korun. Pražský magistrát pak organizaci Člověk v tísni poslal deset milionů. Na sociálních sítích také přibývají příspěvky lidí, kteří se na humanitární pomoc rozhodli poslat symbolických 1968 korun jako připomínku okupace Československa.

Svou sbírku má i Charita ČR. Její akce Charita pro Ukrajinu je určená lidem zasaženým válečným konfliktem pro zajištění jejich základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické prostředky či přístřeší. Součástí pomoci je i poskytnutí psychologické podpory. Pomoc lidem na Ukrajině připravuje i organizace ADRA a její sbírka SOS ADRA: Pomoc Ukrajině, kterou lze podpořit přes portál Darujme.cz. Distribuovat chce zejména poukázky na potraviny a na hygienické potřeby.

Přispět lze i pomocí společnosti Paměť národa, opět prostřednictvím platformy Darujme.cz. "Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny," uvádí organizátoři.

Krizovou sbírku na pomoc Ukrajině vyhlásila i organizace UNICEF, zaměřená na pomoc dětem. "Přes půl milionu dětí právě teď potřebuje veškerou pomoc, kterou jim můžeme poskytnout. Například 402 korun zajistí provizorní přístřešek pro celou rodinu. Za 665 korun lze pořídit kompletní soupravu léků a zdravotnického materiálu, která je vhodná pro mobilní zdravotníky v průběhu naléhavých krizových situací," uvádějí stránky české pobočky UNICEF.

Český červený kříž již od roku 2014 poskytuje humanitární pomoc určenou nemocným a raněným na Ukrajině. Ukrajinský červený kříž momentálně převzal čtrnáct zásilek pomoci. Nyní jeho čeští pracovníci připravují další fázi. Pokračují v dodávkách takzvaných traumasetů pro poskytování první pomoci zejména v případě hromadných ztrát. Ukrajinský červený kříž obdrží přes 110 tisíc kusů zdravotnického materiálu o celkové hmotnosti přes pět tun a hodnotě 3,6 milionu korun.

Na studenty vysokých škol, postdoktorandy a vědce působící na území napadené Ukrajiny cílí podpora v podobě stáží, kterou připravuje Akademie věd. "Vědci a vědkyně nemohou mlčet tváří v tvář válečnému konfliktu na území Evropy. Stojíme na straně dodržování lidských práv, svobod a demokracie. Našim kolegům na Ukrajině vyjadřujeme plnou podporu a podáváme pomocnou ruku," uvádí Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd.

 

Právě se děje

Další zprávy