Polská policie zadržela "fantoma" českých dezinformátorů. Čermáka vydá do Česka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 11. 2023 12:02
Polští policisté v úterý zadrželi v Lublinu na východě země Tomáše Čermáka, kterého českého soudy pravomocně odsoudily k pěti a půl letům za schvalování terorismu. Do vězení měl nastoupit v srpnu, což ale neudělal a skrýval se. Soudy na něj vydaly mezinárodní zatykač. Čermák je nyní v polské vazbě. Tamní policie uvedla, že připravuje jeho vydání do Česka.
Video: Policie Polska

"Muž byl zcela překvapen a přesvědčen, že se mu podaří úspěšně skrývat před strážci zákona mimo Česko," uvedla polská policie na svých stránkách. Česká policie uvedla, že jejich polští kolegové zadrželi "fantoma české dezinformační scény". Potvrdila, že v nejbližší době bude následovat jeho vydání do Česka. Podrobnější vyjádření policie připravuje. 

Za to, že se Čermák vyhýbal vězení a utekl, si může odsedět až další dva roky navíc. Kromě toho se také snížila jeho šance na případné podmínečné propuštění. 

Čermák si má podle pravomocného verdiktu soudu odpykat 5,5 roku vězení za to, že v době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí vůči politikům. Loni v únoru se v živém vysílání na sociální síti Facebook vymezoval vůči novele pandemického zákona.

Diváky půlhodinového videa vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu i k vymanění Česka ze struktur EU a NATO. Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné prohlásil "musíme těm dobytkům zatnout tipec" a "vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy".

Vedle podpory a propagace terorismu byl Čermák spolu s Patrikem Tušlem odsouzen také za podněcování nenávisti k Ukrajincům. 

 

Právě se děje

Další zprávy