Zákon o black-listech podvádějících firem bude platit

Martina Machová Martina Machová
4. 11. 2009 15:45
Sněmovnou opět prošel zákon zpřísňující veřejné soutěže
Černé listiny firem ale budou platit
Černé listiny firem ale budou platit | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci schválili novelu zákona o veřejných zakázkách, který zavádí "černé listiny" pro podvodníky při veřejných tendrech.

Firmy, které se na nich objeví pro pletichy při veřejných soutěžích, nebudou moci po tři roky usilovat o veřejné zakázky. Současně zákon stanuje až desetimilionovou pokutu za falšování údajů při soutěžích.

Poslanci současně vyhověli pozměňovacímu návrhu Senátorů, kteří upozornili na technickou nesrovnalost, kdy část zákona odkazovala k dosud nepřijaté legislativě.

O tom, kdo bude na černé listině uveden, stejně jako o sankcích, bude rozhodovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Návrh novely předložil předseda sněmovny Miloslav Vlček.

Jeho zákon vznikl jako "výcuc" z vládního zákona o veřejných zakázkách, který leží už od května v poslanecké sněmovně. Vedle takzvaného black-listu totiž uvádí do praxe evropské směrnice, které se Česká republika zavázala ještě v letošním roce přijmout.

S hrozbou předčasných voleb se proto předseda sněmovny Miloslav Vlček uvolil, že část protlačí ve zrychleném režimu sněmovnou.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy