Zákon o black-listech podvádějících firem bude platit

Martina Machová Martina Machová
4. 11. 2009 15:45
Sněmovnou opět prošel zákon zpřísňující veřejné soutěže
Černé listiny firem ale budou platit
Černé listiny firem ale budou platit | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci schválili novelu zákona o veřejných zakázkách, který zavádí "černé listiny" pro podvodníky při veřejných tendrech.

Firmy, které se na nich objeví pro pletichy při veřejných soutěžích, nebudou moci po tři roky usilovat o veřejné zakázky. Současně zákon stanuje až desetimilionovou pokutu za falšování údajů při soutěžích.

Poslanci současně vyhověli pozměňovacímu návrhu Senátorů, kteří upozornili na technickou nesrovnalost, kdy část zákona odkazovala k dosud nepřijaté legislativě.

O tom, kdo bude na černé listině uveden, stejně jako o sankcích, bude rozhodovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Návrh novely předložil předseda sněmovny Miloslav Vlček.

Jeho zákon vznikl jako "výcuc" z vládního zákona o veřejných zakázkách, který leží už od května v poslanecké sněmovně. Vedle takzvaného black-listu totiž uvádí do praxe evropské směrnice, které se Česká republika zavázala ještě v letošním roce přijmout.

S hrozbou předčasných voleb se proto předseda sněmovny Miloslav Vlček uvolil, že část protlačí ve zrychleném režimu sněmovnou.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy