Vedení Zelených schválilo stanovy. Boj o předsedu začal

Martina Macková, Pavel Baroch
1. 8. 2008 7:28
Návrh tvrdě kritizuje místopředsedkyně Kuchtová
Dana Kuchtová
Dana Kuchtová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Skupina kolem předsedy Martina Bursíka znovu posílila své postavení ve Straně zelených. Předsednictvo Strany zelených pozdě večer schválilo návrh svých nových stanov, který právě připravili Bursíkovi lidé a proti němuž ostře protestovala místopředsedkyně Dana Kuchtová.

Stoupenci předsedy Martina Bursíka prosazují rozhodování v sedmičlenném předsednictvu, naopak křídlo Kuchtové se staví za větší pravomoci širšího orgánu - republikové rady.

Návrh nových stanov nyní dostanou k diskusi členové strany, definitivně by nové regule měli schválit delegáti na sjezdu v září.

Hlasování předsednictva se nezúčastnili ani Bursík, ani Kuchtová, neboť jednání předčasně opustili. 

Předsednictvo, nebo republiková rada?

V tuto chvíli vede republikovou radu poslankyně Olga Zubová a její poslanecký asistent Matěj Stropnický. Oba jsou velmi hlasitými kritiky Martina Bursíka. Podle návrhu nových stanov by mělo radu vést předsednictvo. V jejím čele tak bude sám Bursík, pokud se mu podaří svůj post obhájit.

Martin Bursík
Martin Bursík | Foto: Tomáš Adamec

"Chceme odstranit tu druhou hlavu, která nám dělá ten rozmazaný obraz strany, ze kterého jsou voliči nervózní," vyjádřil se o současném vedení rady Bursík, podle něhož je to jeden z důvodů, proč zeleným v posledních měsících klesají voličské preference.

"Republiková rada má ambici dělat denní politiku. Mým cílem není ji zrušit. Rada nebude mít vlastní vedení, ale bude vedena předsednictvem strany, a tudíž nebude moci dělat svoji politiku," vysvětlil.

Lidé kolem Dany Kuchtové ovšem Bursíkův návrh zásadně odmítají.

"Stanovy, které navrhuje předseda, výrazně posilují roli předsednictva na úkor republikové rady. Ta přestává být nejvyšším orgánem strany. Je to odklon od otevřenosti a principů přímé demokracie v naší straně. Takové stanovy jsou velmi centralistické," řekla Dana Kuchtová.

Bursíkovi lidé například chtějí prosadit, aby se sjezd strany konal jednou za rok, namísto dnešního pravidla, kdy se koná jednou za dva roky.

Dana Kuchtová, místopředsedkyně Strany zelených, na začátku jednání Republikové rady.
Dana Kuchtová, místopředsedkyně Strany zelených, na začátku jednání Republikové rady. | Foto: Ondřej Besperát

Budou si kraje vybírat kandidáty?

Rada by také měla podle nových stanov pověřit předsednictvo schvalováním kandidátek, což může ovlivnit už letošní krajské volby.

"Je to změna systému, když o krajských kandidátkách nerozhodnou kraje a neschválí je rada, ale jen předsednictvo, které je může i měnit. To je precedens, nevhodný a nebezpečný," míní Kuchtová.

Protibursíkovskému křídlu vadí především složení předsednictva, které by mělo více než dosud rozhodovat.

"Zůstává na principu netýmové práce, nejsou v něm zastoupeni poslanci, senátoři ani zákonodárci z Evropského parlamentu a ani rada. V sedmi lidech se rozhoduje o politice strany bez komunikace s ostatními. To povede k dalším sporům ve Straně zelených," řekla kandidátka na post předsedkyně.

Zelení plánují na září volební sjezd, na kterém by se mělo rozhodnout o tom, kdo stranu povede dál. Proti sobě stanou právě Martin Bursík a Dana Kuchtová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy