Vedení Zelených schválilo stanovy. Boj o předsedu začal

Martina Macková, Pavel Baroch
1. 8. 2008 7:28
Návrh tvrdě kritizuje místopředsedkyně Kuchtová
Dana Kuchtová
Dana Kuchtová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Skupina kolem předsedy Martina Bursíka znovu posílila své postavení ve Straně zelených. Předsednictvo Strany zelených pozdě večer schválilo návrh svých nových stanov, který právě připravili Bursíkovi lidé a proti němuž ostře protestovala místopředsedkyně Dana Kuchtová.

Stoupenci předsedy Martina Bursíka prosazují rozhodování v sedmičlenném předsednictvu, naopak křídlo Kuchtové se staví za větší pravomoci širšího orgánu - republikové rady.

Návrh nových stanov nyní dostanou k diskusi členové strany, definitivně by nové regule měli schválit delegáti na sjezdu v září.

Hlasování předsednictva se nezúčastnili ani Bursík, ani Kuchtová, neboť jednání předčasně opustili. 

Předsednictvo, nebo republiková rada?

V tuto chvíli vede republikovou radu poslankyně Olga Zubová a její poslanecký asistent Matěj Stropnický. Oba jsou velmi hlasitými kritiky Martina Bursíka. Podle návrhu nových stanov by mělo radu vést předsednictvo. V jejím čele tak bude sám Bursík, pokud se mu podaří svůj post obhájit.

Martin Bursík
Martin Bursík | Foto: Tomáš Adamec

"Chceme odstranit tu druhou hlavu, která nám dělá ten rozmazaný obraz strany, ze kterého jsou voliči nervózní," vyjádřil se o současném vedení rady Bursík, podle něhož je to jeden z důvodů, proč zeleným v posledních měsících klesají voličské preference.

"Republiková rada má ambici dělat denní politiku. Mým cílem není ji zrušit. Rada nebude mít vlastní vedení, ale bude vedena předsednictvem strany, a tudíž nebude moci dělat svoji politiku," vysvětlil.

Lidé kolem Dany Kuchtové ovšem Bursíkův návrh zásadně odmítají.

"Stanovy, které navrhuje předseda, výrazně posilují roli předsednictva na úkor republikové rady. Ta přestává být nejvyšším orgánem strany. Je to odklon od otevřenosti a principů přímé demokracie v naší straně. Takové stanovy jsou velmi centralistické," řekla Dana Kuchtová.

Bursíkovi lidé například chtějí prosadit, aby se sjezd strany konal jednou za rok, namísto dnešního pravidla, kdy se koná jednou za dva roky.

Dana Kuchtová, místopředsedkyně Strany zelených, na začátku jednání Republikové rady.
Dana Kuchtová, místopředsedkyně Strany zelených, na začátku jednání Republikové rady. | Foto: Ondřej Besperát

Budou si kraje vybírat kandidáty?

Rada by také měla podle nových stanov pověřit předsednictvo schvalováním kandidátek, což může ovlivnit už letošní krajské volby.

"Je to změna systému, když o krajských kandidátkách nerozhodnou kraje a neschválí je rada, ale jen předsednictvo, které je může i měnit. To je precedens, nevhodný a nebezpečný," míní Kuchtová.

Protibursíkovskému křídlu vadí především složení předsednictva, které by mělo více než dosud rozhodovat.

"Zůstává na principu netýmové práce, nejsou v něm zastoupeni poslanci, senátoři ani zákonodárci z Evropského parlamentu a ani rada. V sedmi lidech se rozhoduje o politice strany bez komunikace s ostatními. To povede k dalším sporům ve Straně zelených," řekla kandidátka na post předsedkyně.

Zelení plánují na září volební sjezd, na kterém by se mělo rozhodnout o tom, kdo stranu povede dál. Proti sobě stanou právě Martin Bursík a Dana Kuchtová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy