Praha - Komunistické strana se na pátečním jednání svého širšího vedení zabývala intervencí Spojených států do Sýrie.
Ocenila sice, že prezident Miloš Zeman i premiér Jiří Rusnok útok odmítají, sama ale hodlá jít ještě dál.
Komunisté po Rusnokovi požadují, aby vyzval ostatní členy NATO k zastavení útoků. Pokud přesto k útokům dojde, měla by podle nich Česká republika ze Severoatlantické aliance vystoupit.
„V případě, že se nepodaří zabránit útoku na Sýrii, KSČM vyzve vládu, aby neprodleně podnikla kroky k ukončení členství ČR v NATO. Naše země se nesmí stát agresorem," uvedli podle serveru Novinky.cz komunisté.
Komunisté: Je to proti mezinárodnímu právu
Podle nich je zásah proti mezinárodnímu právu a přispívá k ohrožení civilizace.
„Svědčí to o tom, že světová veřejnost, které jsou drahé mír a budoucnost lidstva, si plně uvědomuje imperiální charakter politiky USA, prahnoucích po nadvládě nad světem," vyjádřili se komunisté k současné politice Spojených států.
Zdrženlivý postoj vůči intervenci do Sýrie zaujímají i ministři obrany zemí celé Evropské unie. Na neformální schůzce v litevském Vilniusu byl přítomen i český ministr Vlastimil Picek, podle kterého se na postoji Prahy v této otázce ani po schůzce nic nemění.
Ministři obrany evropské osmadvacítky v Litvě ale především ladili noty před prosincovým unijním summitem, který se bude zabývat právě evropskou obrannou a bezpečnostní politikou.
"Česká republika odmítá použití chemických zbraní jako takové a preferuje řešení konfliktu diplomatickou a mírovou cestou," zopakoval Picek postoj české vlády k aktuálně nejpalčivějšímu světovému tématu.
Americký prezident Barack Obama zatím nepříliš úspěšně shání silnější podporu pro útok na Sýrii.
Rusko a Čína jsou proti
Situace je v Sýrii nestabilní od března 2011, kdy začaly první demonstrace proti režimu prezidenta Bašára Asada. OSN se v zemi marně snažila zasadit o mír a vytvořila funkci zvláštního velvyslance pro Sýrii, jímž byl jmenován Kofi Annan.
Od počátku nepokojů se OSN obává možného použití chemických zbraní, které má syrský režim k dispozici. V srpnu 2013 byly při útoku na damašském předměstí Ghúta skutečně proti civilistům chemické zbraně použity.
Mezinárodní společenství již dříve varovalo, že na takový útok bude reagovat. Proti zásahu se postavily především Rusko a Čína.