Její současný předseda Pavel Němec dnes odpoledne ustál souboj s místopředsedou Svatoplukem Karáskem o předsednický post a chce se pokusit přivést nejmenší parlamentní stranu znovu do Poslanecké sněmovny.
Střet mezi Němcovým křídlem politických pragmatiků, kteří drží Unii svobody již ve třetí koaliční vládě se sociálními demokraty a Karáskovými zastánci čisté idealistické politiky byl velmi bouřlivý. Karásek si nejprve sehnal 82 ze 167 hlasů pro vyhlášení voleb nového předsednictva. Jenže když hovořil on nebo jeho příznivci, zbytek sálu hlasitě pískal. Když si vzal slovo Pavel Němec, mluvil velmi hlasitě, důrazně a agresivně. "Politický ranař" se utkal s "kazatelem" a porazil ho.
Klinická smrt a kondolence
Přestože průběh konference US-DEU byl podle vnějších znaků více než živý, politologové současný stav US-DEU označují právě kvůli velikosti strany, nejednotnému vedení a mizivé voličské podpoře za klinickou smrt.
"Pavlovi Němcovi k vítězství gratuluji, Unii svobody kondoluji," prohlásil po prohrané volbě Karásek.
Politologové zároveň upozorňují, že v Evropě se zatím oživení podobně skomírající strany nepodařilo. "Evropské zkušenosti učí, že resuscitace strany, jejíž voličská základna klesla pod 2 procenta, je velmi obtížná. Lidé se totiž bojí, že jejich hlasy této straně propadnou. A bojí se daleko víc než ti, kteří v naději volí jinou stranu, která ještě nikdy parlamentní nebyla," říká ředitel agentury pro výzkum veřejného mínění Factum Invenio Jan Herzmann.
"Unii svobody už nepomůže nikdo a nic k tomu, aby překonala pětiprocentní hranici a dostala se do sněmovny. Jenom zázrak a ty nelze v politice očekávat," dodává politoložka Sociologického ústavu Akademie Věd ČR Zdenka Mansfeldová.
Samotná Unie je slabá
Aktuálně.cz požádalo v několikadenním předstihu šest českých politologů z akademie věd, soukromé agentury a tří univerzit o rozbor současného stavu US-DEU. V základních bodech se jejich hodnocení shoduje. Pokud by se před volbami v roce 2006 US-DEU spojila při sestavování kandidátek s dalšími stranami s podobným programem, mohli by možná její někteří zástupci uspět. Jenže současné vedení unionistů působí nedůvěryhodně a lidé hledající v politice zástupce liberálních směrů mohou raději zkusit volit někoho jiného.
Dnešní odpolední pokus Svatopluka Karáska o sesazení Pavla Němce z předsednického postu považovali už dopředu odborníci na politiku za nepodstatný. "US-DEU se již v očích stoupenců "nepolitické politiky" příliš zdiskreditovala "nemorální politikou", než aby se k ní vrátili jen díky Svatopluku Karáskovi. Myslím, že se celkem přirozeněji se přeorientovávají na Zelené nebo na Evropské demokraty," uvedl politolog brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš.
"V současné době je nepravděpodobné, že by značku US-DEU se zátěží, kterou nese díky posledním rokům ve vládě s ČSSD, byl někdo schopen revitalizovat. Není vyloučeno, že to někdo z idealistů nezkusí, ale naděje na úspěch je mizivá. V danou chvíli nemá Unie svobody prakticky žádný kmenové a věrné voliče, o něž by se mohla opřít. Členstvo mizí a chybí silné téma nebo agenda, na kterém by se strana mohla profilovat," dodává jeho univerzitní kolega Lubomír Kopeček.
Do ledna "zkouška spojení"
Potvrzený šéf Unie svobody Pavel Němec chce do ledna zkoušet krok, o kterém politologové jako o jediném soudí, že by možná mohl zachránit existenci "páté parlamentní strany". Pod Němcovým vedením by US-DEU byla nakloněna variantě zkusit společné kandidátky s dalšími stranami, které samy sebe označují za liberální.
"Myslím si, že v současnosti by rychle vytvořená nová sjednocující strana všech "trpaslíků" s integračním centrem kolem Evropských demokratů měla šanci překročit pětiprocentní hranici a snad se i dostat někam k deseti procentům. Musela by se však alespoň do voleb vyvarovat vnitřních hádek," míní Miroslav Mareš.
Pokud se ale do ledna nepodaří takovou předvolební koalici vytvořit, bude US-DEU kandidovat samostatně.#reklama