Praha - Opatření, která by měla pomoci znovu nastartovat krizí pošramocenou českou ekonomiku, dostanou poslanci od vlády na stůl v nejbližších dnech.
Oznámil to premiér Mirek Topolánek s tím, že plán je v podstatě hotov. "Protikrizový plán předložím do sněmovny ještě na tuto schůzi. Zítra se sejde Národní ekonomická rada vlády (NERV), která se jím bude zabývat," prohlásil Topolánek.
NERV má navržená opatření utřídit, rozdělit je na krátké novely a větší sumarizační opatření. "Experti je současně rozdělí na ta, která budou trvalá, a na dočasná," doplnil premiér.
Topolánek se pak pokusí dostat je na program schůze sněmovny, která začíná 3. února a trvat má tři týdny.
Školy, doprava, ekologie
Mezi hlavní priority NERVu patří podpora vysokých škol a výzkumných ústavů, investice do silnic a dopravních služeb a zateplování budov či jiné menší ekologické projekty.
Z daňových změn, o nichž ekonomičtí experti vlády jednají, zůstaly ve hře odpočty sociálních odvodů pro podnikatele, kteří zaměstnají penzisty, matky po návratu z mateřské, absolventy škol a nezaměstnané po rekvalifikaci.
Firmy se mohou těšit také na rychlejší odpisy, které chce NERV prosadit po vzoru polské vlády.
Topolánkova vláda na návrh ministra financí Miroslava Kalouska také dříve rozhodla, že kvůli krizi vyroste schodek rozpočtu z plánovaných 38,1 miliardy korun na 73,3 miliardy.
To za předpokladu, že ekonomický růst dosáhne jednoho procenta HDP.
Plán má i ČSSD
Vlastní návrhy řešení ekonomické krize má i opoziční ČSSD. Už v úterý bude po sněmovně žádat zařazení bodu, ve kterém bude chtít slyšet recepty, které vláda připravila.
"Budeme chtít s vládou diskutovat o tom, proč nic nedělá," řekl Aktuálně.cz šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.
Socialisté budou chtít ještě v únoru předložit sněmovně hned několik vlastních novel a legislativních návrhů.
"Skupina novel má obsahovat návrh konkrétních opatření, která jsme již představili, a která by měla zmírnit dopady krize, dodal Sobotka.