Státu chybí na důchody. Poslanci musí mimořádně jednat

Martina Machová Martina Machová
4. 11. 2009 10:55
Pokud sněmovna neschválí vyšší státní dluh, stát nebude mít na důchody
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci se budou muset mimořádně sejít kvůli trhlině ve státním rozpočtu.

Musí totiž do konce listopadu schválit novelu rozpočtového zákona na letošní rok, jinak hrozí, že stát by nebyl v prosinci schopen vyplácet důchody, podporu v nezaměstnanost, příspěvky na péči nebo uhradit úroky ze státního dluhu.

Celkově ve státní kase chybí 14 miliard korun.

"Vláda návrh doručila pozdě a na tuto schůzi poslanecké sněmovny to už není možné ze zákona zařadit," uvedl předseda rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka z ČSSD, který o díře ve státním rozpočtu jednal.

Podpora socialistů

Sněmovna by se tedy musela sejít "mimo pořadí" a Sobotka jako vhodný termín uvedl hned příští týden.

Novela zákona o rozpočtu nemusí procházet senátem, podepisuje ji jen prezident.

Sobotka připustil, že sociální demokraté novelu podpoří.

Další dluhopisy

Hospodaření státu zhoršuje především výpadek daňových příjmů.

Vláda chce oficiálně zvýšit schválený schodek rozpočtu o zmíněné miliardy na konečných 186 miliard. V samotném rozpočtu totiž potřebnou sumu už nenašla.

Ministr Janota potřebuje svolení sněmovny, aby mohl vydat další dluhopisy právě ve výši 14 miliard.

Rok půjček

Poprvé sněmovnu o vydání nových dluhopisů žádal jeho předchůdce Miroslav Kalousek v dubnu. Sněmovna pak dovolila, aby si stát letos půjčil celkem 172 miliard. 

Z dodatečných 14 miliard by mělo jít 2,485 miliardy na důchody, 1,972 miliardy na podpory v nezaměstnanosti, kraje by měly dostat 2,558 miliardy na sociální služby.

Dalších 6,873 miliardy má jít na úroky ze státního dluhu, sto milionů navíc si vyžádají poplatky spojené s jeho obsluhou.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy