Stanislav Gross prozradil, proč nevolil Miloše Zemana

Martina Machová Martina Machová
22. 10. 2013 19:30
Expremiér před volbami po delší době promluvil k politickému dění, v deníku Insider
Stanislav Gross.
Stanislav Gross. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší předseda sociální demokracie a premiér Stanislav Gross deníku Insider popsal, proč před deseti lety při památné parlamentní volbě prezidenta nedal hlas Miloši Zemanovi a přispěl k jeho porážce.

Stanislav Gross, který má pozastavené členství v sociální demokracii, promluvil veřejně o politice po delší době a směrem k Zemanovi uvedl stejný postoj jako nedávno Vladimír Špidla: obávali se prý lidí navázaných kolem dnešního prezidenta, zejména jeho tehdejšího šéfporadce Miroslava Šloufa.

Sociální demokraté v tehdejší volbě postavili celkem tři kandidáty (do každého kola volby) a Gross v rozhovoru pro Insider uvedl, že vždy dal hlas kandidátovi své strany (soudci Jaroslavu Burešovi v prvním kole a filozofu Janu Sokolovi ve třetím). V případě Miloše Zemana prý řešil dilema loajality.

„Rozhodl jsem se pro loajalitu k Vladimíru Špidlovi. A myslím, že on měl hodně pádné důvody, proč se rozhodl tak, jak se rozhodl," řekl český expremiér ke staré události, která však dosud ovlivňuje dění v sociální demokracii.

Stanislav Gross také Insideru naznačuje, že volba prezidenta měla tehdy temné pozadí a lidé kolem Zemana chystali fauly.

Čtěte více v placeném deníku Insider:Bylo to něco jako akce Olovo, vzpomíná Gross na rok 2003

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy