Zeman chystá vyznamenání pro Pafka, Srpa či Moučkovou

ČTK Domácí ČTK, Domácí
22. 10. 2013 13:30
Miloš Zeman naváže na tradici svých předchůdců, vyznamenání předá 28. října.
Prezident Miloš Zeman na aktuálním snímku.
Prezident Miloš Zeman na aktuálním snímku. | Foto: Reuters

Praha - Pravidelně jedno z nejdůsledněji střežených tajemství Hradu - seznam osobností, které z rukou hlavy státu převezmou 28. října státní vyznamenání -, se aparátu Miloše Zemana příliš tajit nedaří.

Média se týden před řádovým dnem předhánějí, kdo přidá další jméno do seznamu těch odtajněných.

Naposledy v úterý odpoledne uvedla agentura ČTK, že Zeman ocení renomovaného lékaře Pavla Pafka.

Pafko patří k nejuznávanějším českým hrudním chirurgům a odborníkům na operace jícnu. Je emeritním přednostou III. chirurgické kliniky v Motole a "otcem" plicních transplantací v Česku. Proslavil se jako operatér prezidenta Václava Havla. V prosinci 1996 mu vyoperoval zhoubný nádor v plíci a vedl ošetřující tým.

Důvěryhodné zdroje také ČTK potvrdily, že vyznamenání na Hradě převezmou také zakladatel Jazzové sekce Karel Srp či televizní hlasatelka Kamila Moučková, která je jedním ze symbolů odporu proti invazi v roce 1968. Letos od okupace tehdejšího Československa uplynulo 45 let.

Vyznamenání z rukou Zemana převezme podle bulvárního deníku Blesk také spoluzakladatel divadla Semafor, spisovatel a hudebník Jiří Suchý. Ten to ostatně listu sám potvrdil.

Oceněn má být též někdejší předseda legendárního zemědělského družstva Slušovice František Čuba, který serveru iHned.cz rovněž řekl, že pozvánku na Hrad dostal a přijal.

Kdo nic přijmout nechce, jsou političtí vězni. Podle Mf Dnes letos Konfederace politických vězňů letos poprvé své nominace na vyznamenání na Pražský hrad neposlala. Vadí jí, že se Zeman otevřeně nepostavil proti komunismu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy