Zeman chystá vyznamenání pro Pafka, Srpa či Moučkovou

ČTK Domácí ČTK, Domácí
22. 10. 2013 13:30
Miloš Zeman naváže na tradici svých předchůdců, vyznamenání předá 28. října.
Prezident Miloš Zeman na aktuálním snímku.
Prezident Miloš Zeman na aktuálním snímku. | Foto: Reuters

Praha - Pravidelně jedno z nejdůsledněji střežených tajemství Hradu - seznam osobností, které z rukou hlavy státu převezmou 28. října státní vyznamenání -, se aparátu Miloše Zemana příliš tajit nedaří.

Média se týden před řádovým dnem předhánějí, kdo přidá další jméno do seznamu těch odtajněných.

Naposledy v úterý odpoledne uvedla agentura ČTK, že Zeman ocení renomovaného lékaře Pavla Pafka.

Pafko patří k nejuznávanějším českým hrudním chirurgům a odborníkům na operace jícnu. Je emeritním přednostou III. chirurgické kliniky v Motole a "otcem" plicních transplantací v Česku. Proslavil se jako operatér prezidenta Václava Havla. V prosinci 1996 mu vyoperoval zhoubný nádor v plíci a vedl ošetřující tým.

Důvěryhodné zdroje také ČTK potvrdily, že vyznamenání na Hradě převezmou také zakladatel Jazzové sekce Karel Srp či televizní hlasatelka Kamila Moučková, která je jedním ze symbolů odporu proti invazi v roce 1968. Letos od okupace tehdejšího Československa uplynulo 45 let.

Vyznamenání z rukou Zemana převezme podle bulvárního deníku Blesk také spoluzakladatel divadla Semafor, spisovatel a hudebník Jiří Suchý. Ten to ostatně listu sám potvrdil.

Oceněn má být též někdejší předseda legendárního zemědělského družstva Slušovice František Čuba, který serveru iHned.cz rovněž řekl, že pozvánku na Hrad dostal a přijal.

Kdo nic přijmout nechce, jsou političtí vězni. Podle Mf Dnes letos Konfederace politických vězňů letos poprvé své nominace na vyznamenání na Pražský hrad neposlala. Vadí jí, že se Zeman otevřeně nepostavil proti komunismu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy