Sněmovnou prošel návrh na vznik generální inspekce

ČTK ČTK
9. 9. 2011 11:00
Jejím úkolem bude kontrolovat kriminalitu příslušníků bezpečnostních sborů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna v pátek schválila návrh zákona, kterým vznikne Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vládní předloha nyní míří do Senátu.

Inspekce má začít pracovat od příštího roku a zahrnout stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

Ředitele inspekce bude podle vládního návrhu po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny jmenovat premiér.

Daniel Korte (TOP 09) stáhl návrh, aby šéfa instituce jmenovala vláda. Neuspěl ani pozměňovací návrh Viktora Paggia (VV) na jmenování až po projednání rovněž s prezidentem republiky.

O budoucím řediteli se spekuluje

Na budoucího ředitele se tázal Jeroným Tejc (ČSSD). Spekuluje se o tom, že by mohl v čele inspekce stanout někdejší náměstek ministra vnitra za ODS Jaroslav Salivar.

Podle Tejce by vláda v takovém případě nemyslela nezávislost instituce vážně a nemělo by smysl ji zřizovat. Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr vnitra Jan Kubice na Tejcova slova ani po výzvách nereagovali.

Kromě Salivara se v politických kruzích skloňují podle médií ještě minimálně dvě další jména: bývalého náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka, jenž má údajně blízko rovněž k ODS, a současného pověřeného šéfa inspekce Dušana Brunclíka.

Sněmovna přijala návrh zákona hlasy koalice ODS, TOP 09 a Starostů a Věcí veřejných. Poslanci ČSSD se hlasování vesměs zdrželi, někteří byli proti stejně jako komunisté.

Vyšetřovat bude kriminalitu zaměstnanců policie

Inspekce bude podle návrhu zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Na její příslušníky by se vztahoval zákon o služebním poměru.

Má mít postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie. Na starosti bude mít podle předlohy veškerou kriminalitu příslušníků a občanských zaměstnanců policie.

U celní správy a vězeňské služby by stíhala trestnou činnost všech příslušníků, u občanských zaměstnanců by šlo o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Zákon předpokládá, že inspekce bude provádět zkoušky spolehlivosti.

V případech kriminality příslušníků a zaměstnanců inspekce návrh kopíruje model tajných služeb. Prověřování, tedy fázi před zahájením trestního stíhání, má vést zvláštní vnitřní oddělení inspekce, fázi vyšetřování, která začíná zahájením stíhání, by již vedl státní zástupce.

Poslanci v pátek souhlasili s pozměňovacím návrhem branného a bezpečnostního výboru, který řeší mimo jiné případné spory mezi policií a inspekcí o pravomoc vyšetřovat konkrétní trestný čin. Rozhodoval by o tom státní zástupce.

Ve výboru to prosadil Antonín Seďa (ČSSD), jenž na plénu prosadil také ustanovení, aby inspekce plnila i preventivní funkce. Sněmovna dále přijala na návrh Jany Černochové (ODS) ustanovení, která se týkají vztahů inspekce a vězeňské služby.

Roční náklady na činnost nové inspekce se očekávají zhruba ve výši 280 milionů korun, jednorázové výdaje na její vznik vláda vyčíslila skoro na 46 milionů korun. Inspekce by měla mít 335 zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy