Šest týdnů před volbami pohrozily odbory stávkou

4. 9. 2008 13:59
Chtějí protestovat proti zákoníku práce
Předseda ČMKOS Milan Štěch
Předseda ČMKOS Milan Štěch | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Delší zkušební lhůty, prakticky neomezená možnost termínovaných pracovních smluv a nové důvody k výpovědi. Na druhé straně nižší příplatky za práci o sobotách a nedělích i nižší náhrady za dovolenou.

Taková jsou hlavní rizika návrhu, která odborům a podnikatelům představili experti ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Zatímco firmy souhlasí, odboráři jsou proti.

"Pokud se návrh výrazně nezmění, jsme připraveni stávkovat," upozornila na vážnost výhrad místopředsedkyně odborové centrály ČMKOS Marcela Kubínková.

Novinky v zákoníku

  • Pracovní poměr na dobu určitou bude možné uzavřít na tři namísto na dva roky. Tříletou lhůtu bude možné prodloužit, pokud zaměstnavatel uvede přesvědčivý důvod.
  • Zkušební doba se prodlužuje ze tří nejméně na čtyři měsíce.
  • Zaměstnavatel může dát výpověď i z jiných důvodů, než je uvedeno v zákoníku práce. Důvodem může být například dlouhodobá nemoc zaměstnance, anebo pokles zakázek.
  • Pokud zaměstnanec před soudem prokáže, že nebyl propuštěn z přesvědčivých důvodů, vyplatí firma odškodné, nemusí však pracovníka opět zaměstnat.
  • Výpovědní lhůta se u zaměstnanců, kteří u firmy pracují teprve krátce, zkracuje ze dvou měsíců na měsíc. Může se snížit náhrada, která je dosud ve výši tří platů.
  • Výpovědní lhůta se u zaměstnanců, kteří u firmy pracují přes pět nebo deset let, prodlužuje na tři měsíce. Může se zvýšit odstupné.
  • Pokud zaměstnanec odejde od firmy, i když mu běží tříměsíční výpovědní lhůta, zaplatí firmě odstupné.
  • Zaměstnavatel může uzavírat smlouvy, podle kterých bude zaměstnanec pracovat na zavolání.
  • Bude možný tzv. "job sharing", kdy jedno pracovní místo sdílejí dva lidé.
  • Noční a víkendové příplatky za práci se nebudou vypočítávat jako podíl průměrné mzdy, ale jako podíl minimální mzdy.
  • Náhrada za dovolenou nebude jako dosud ve výší průměrného příjmu, ale ve výši mzdy.
  • Kolektivní smlouva nebude platit jako dosud pro všechny zaměstnance, ale jen pro členy odborů.

Ministr Nečas si nechal připomínky poslat, o konečné verzi rozhodne až po volbách. Desátého října, tedy ještě před volbami, by měl s odbory o námitkách jednat na setkání tripartity.

"Obáváme se, že diskuse poběží jen do voleb, pak ministr prosadí současnou verzi, která je pro zaměstnance zcela nepříznivá," předpokládá šéf odborů Milan Štěch.

Zákoník, nebo euro

Autoři návrhu, který umožňuje firmám zaměstnance snáze přijímat i propouštět, se odvolávají na expertní studie, podle kterých je český pracovní trh málo flexibilní.

Pravidelně to připomínají i znalci z České národní banky. Podle nich je málo pružný trh práce hlavní překážkou pro přijetí společné evropské měny. "Trpí nedostatečnou pružností, ve které se mimo jiné odráží přísná regulační opatření na ochranu zaměstnanosti," stojí v poslední zprávě z 29. srpna.

Podle ČNB je i ve srovnání s evropskými zeměmi nejvyšší ochrana práce zaměstnanců, kteří ve firmě pracují jen krátce.

Pružní, ale bezpeční

Odbory připouštějí, že pracovní trh může být pružnější, proto jsou za určitých podmínek připustit pracovní smlouvy, které počítají s tím, že zaměstnanci budou připraveni chodit do práce podle toho, jak jim zaměstnavatel zavolá.

"Heslem Evropské unie ale není jen flexibilita, ale 'flexecurity'," upozorňuje Štěch a dodává: "Je tedy možné volit pružnější organizaci práce, musí však být doplněna novými pravidly pro ochranu zaměstnanců. Nic takového jsme v návrhu nenašli."

Při práci na zavolání tak je například potřeba omezit dobu, kdy smí zaměstnavatel zavolat.

O některých paragrafech nechtějí odbory ani jednat. Zcela nepřípustná je například možnost propouštět zaměstnance z důvodů, které nejsou přesně popsány v zákoníku práce. Anebo rozšíření možností, jak zaměstnávat na dobu určitou.

 

Právě se děje

Další zprávy