Senát projedná smlouvy o radaru už 26. listopadu

Jakub Antoš
7. 11. 2008 13:51
Schůze k radaru proběhne ještě před kongresem ODS

Praha - Ve středu 26. listopadu začne schůze Senátu, na níž má horní komora projednat umístění amerického radaru v Brdech. Organizační výbor o tom rozhodl v úterý, potvrdil deníku Aktuálně.cz místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS).

Ještě před několika dny přitom politici hovořili o tom, že se smlouvy o umístění radaru a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území dostanou na pořad jednání buď v předvolebním složení, nebo až v prosinci.

"My jsme neměli jinou možnost. Ty smlouvy řádně prošly senátními výbory, byly schváleny a proto musejí být zařazeny na nejbližší schůzi," říká Šneberger. Senátní výbory - zahraniční, ústavně-právní a pro obranu a bezpečnost - doporučily smlouvy schválit.

Senát, kde ODS drží největší podíl míst, se podle Šnebergera chtěl vyhnout variantě projednávat smlouvy ve starém, předvolebním složení. "Chtěli jsme to odložit tak, aby o nich hlasovali až noví senátoři. Nectěli jsme to válcovat," tvrdí místopředseda Šneberger.

Důvod, proč nevyšla ani prosincová alternativa, vysvětluje složitou situací v Poslanecké sněmovně.

"Termíny senátních schůzí se koordinují se sněmovnou a tak se teď neví, co bude," odkazuje na fakt, že v Poslanecké sněmovně se střídá jedna mimořádná schůze za druhou a hrozí tak odložení některých bodů.

Zařazení smluv na pořad jednání listopadové schůze a jejich případný úspěch při hlasování může mít vliv na průběh kongresu ODS. Na něm budou delegáti největší vládní strany volit svého předsedu. O pozici usilují zatím dva kandidáti - stávající předseda Mirek Topolánek a pražský primátor a Topolánkův první místopředseda Pavel Bém.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy