Rath útočí na radar, chce v krajích prosadit referendum

Martina Macková
26. 10. 2008 15:22
Miloš Zeman by hlasoval proti radaru
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje.
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté vstupují do dalšího kola boje proti americkému radaru. Jejich hejtmani uspořádají referenda.

K tomu, aby ČSSD, která ovládla regionální vlády, mohla svůj plán uskutečnit, potřebuje nový zákon. Kraje totiž dnes nemají v pravomocech vlastní referenda.

Smlouvy k americkému radaru má přitom už v příštím týdnu schvalovat Poslanecká sněmovna.

Referendum ve dvou krajích

Místopředseda poslaneckého klubu a budoucí hejtman Středočeského kraje David Rath potvrdil, že prosadit zákon je nyní jeho prioritou. Uvedl to v České televizi.

"My budeme chtít referendum. Ve Středočeském a v Plzeňském kraji minimálně. Chci, aby se zrychleně projednal zákon tak, aby kraje mohly referenda vyhlásit. Bude to jedna z mých prvních iniciativ," řekl Rath.

Budoucí hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová (ČSSD) ale pro ČT uvedla, že konzultovala s právníky možnosti a referendum zatím vyhlásit není možné.

"Vláda by měla hlasování o radaru odsunout sama. Mělo by se počkat na nového prezidenta USA a navíc má vláda podlomenou legitimitu. Neměla by tlačit na sílu, měla by sama chtít referendum," dodal Rath k jednání ve sněmovně.

Koalice nemá jisté hlasy pro schválení smluv. Hlas pro radar odmítá dát například místopředseda zelených Ondřej Liška. Ten to v ČT znovu potvrdil. „Ve druhém čtení radar nepodpořím," uvedl. Místopředseda lidovců David Macek zase vidí jako prioritu schválení Lisabonské smlouvy, a ne radarových smluv.

Zeman: Hlasoval bych proti

Není jasné ani to, jak budou hlasovat bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří doposud vládu podporovali. Expředseda ČSSD Miloš Zeman připustil, že s Pohankou o radaru nedávno mluvil.

"Já nemám důvod na svém názoru nic měnit. Být poslancem, hlasoval bych proti. Nevěřím, že radar je namířen proti Iránu a Severní Koreji, je namířen proti Rusku, a to je zbytečné," řekl Zeman.

Bývalý politik sice říká, že iránský režim je islámská diktatura a je nebezpečím pro celý svět, ale situaci by řešil jinak. „Raději podniknout preventivní úder, jako když Izraelci bombardovali jaderný reaktor v Iráku. Teroristům je pro smích, když někde v Brdech postavíte radar," dodal.

 

Právě se děje

před 16 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy