Rakouský tisk: Ministr Schwarzenberg se znovu oženil

Red Dom
22. 8. 2008 11:28
Napsal to rakouský regionální deník
Ministr Karel Schwarzenberg.
Ministr Karel Schwarzenberg. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se podle informací rakouského deníku Kleine Zeitung znovu oženil se svou bývalou manželkou Therezií Hardeggovou.

Obřad se měl podle regionálního deníku uskutečnit ve městě Murau v jižním Rakousku.

Ministerstvo zahraničí zprávu něchtělo potvrdit ani vyvrátit. "Soukromé zálěžitosti pana ministra nekomentujeme," řekla pouze mluvčí resortu Zuzana Opletalová.

Stanovisko ministra se rakouskému listu získat nepodařilo. Informaci o sňatku měl potvrdit Schwarzenbergův syn Jan.

Šéf české diplomacie byl už se šlechtičnou Therezií Hardeggovou jednou ženatý. Koncem osmdesátých let se ovšem rozvedli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy