První končící ministr je znám. Odejde prý Stehlíková

Kateřina Eliášová, Lenka Smyčková
4. 1. 2009 15:02
Další jména budou známa v pondělí
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na veřejnost proniklo první jméno ministra, který bude muset opustit vládu.

Podle serveru iHNed.cz oznámí premiér Mirek Topolánek v pondělí konec ministryně pro lidská práva a menšiny Džamily Stehlíkové, která sedí v jeho kabinetu za Stranu zelených.

"Uklidnilo mne, že už je za mne vybrán nástupce, kterému mohu předat agendu i úřad. Jméno vám samozřejmě neřeknu, protože to oznámí pan premiér v pondělí," řekla Stehlíková.

Spekuluje se, že by ji v čele resortu mohl vystřídat někdejší vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Jeho vyjádření se redakci Aktuálně.cz dosud nepodařilo sehnat.

Džamila Stehlíková o svém možném odchodu hovořila už v prosinci. V obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz řekla, že s koncem počítá. "Nebylo by pro mě šokující, kdybych ve vládě skončila. Ale nemám na to vliv, proto jsem tak klidná. Karty jsou rozdány," řekla tehdy.

Počátkem příštího týdne zřejmě dojde k jedné z největších ministerských obměn posledních let. Rekonstrukci vlády na první schůzi v roce 2009 oznámil Topolánek veřejně. Seznam končících ministrů zatím tají. Hovoří se o šéfovi resortu dopravy Aleši Řebíčkovi či ministru kultury Václavu Jehličkovi.

Odchodu Stehlíkové už může podle iHNed.cz zabránit jen nenadálá změna při Topolánkových vyjednáváních s ostatními koaličními partnery. Ještě v neděli se večer sejde s předsedou Strany zelených Martinem Bursíkem a šéfem KDU-ČSL Jiřím Čunkem.

"Já jsem u zelených jediné jméno, u kterého připadá výměna v úvahu, pokud vím," dodala Stehlíková.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy