Profil: Peake kývla na vládní angažmá až napotřetí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
30. 6. 2011 10:40
Místopředsedkyně Věcí veřejných Peake bude řídit legislativu a stane se vicepremiérkou
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dvakrát veřejně řekla, že nechce být ve vládě. Po volbách předseda Věcí veřejných  Radek John přemlouval Karolínu Peake, aby se stala ministryní a jedinou ženou v kabinetu. Peake kvůli rodině odmítla.

Po vládní krizi, kdy VV hledaly nástupce na uvolněné místo ministra vnitra právě za Johna, Peake znovu řekla, že s ní se nemá počítat.

"Zrovna jsem se stala šéfkou poslaneckého klubu. To snad stačí, ne?" ptala se s úsměvem. Napotřetí už neodmítla.

I bez ministerského křesla se z Peake stala jedna z nejvýraznějších tváří Věcí veřejných.

Peake je zakládající členkou Věcí veřejných, které dříve působily jako komunální strana na Praze 1. Poslankyní byla zvolena v květnu 2010.

Nahradila Kočí v čele poslanců

Je čerstvou místopředsedkyní strany. V dubnu 2011, po vyloučení Kristýny Kočí ze strany a poslaneckého klubu VV, ji nahradila na pozici předsedkyně klubu.

Karolína Peake je předsedkyní Ústavně právního výboru a členkou Organizačního výboru, Mandátového a imunitního výboru a Podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu PS. Zasedá ve Volební komisi a ve Stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti.

Jak se Peake stala místopředsedkyní VV

V Poslanecké sněmovně se věnuje především tvorbě a legislativnímu naplnění protikorupční strategie vlády na roky 2011 a 2012 a otázce reformy justice.

V anketě Aktuálně.cz, v níž jsme zkoumali majetkové poměry nových poslanců, odpověděla, že vlastní 10 let starý automobil AUDI A6 a spolu s manželem byt a část pozemku na Malé Straně (105 m2). Společně s manželem vlastní akcie v celkové hodnotě zhruba 6 milionů korun. Je zastupitelkou za VV v Praze 1.

Peake vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté pracovala dva roky jako advokátní koncipientka. Je vdaná, má dvě děti. Během rodičovské dovolené spoluzaložila v městské části Praha 1 mateřské centrum.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy