Poslanci plánují cesty do světa. Do Iráku a do Číny

Tereza Šídlová
13. 1. 2011 6:30
Sněmovna rozhoduje o zahraničních cestách poslanců. Šéf zahraničního výboru chce znovu do Iráku.
David Vodrážka.
David Vodrážka. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Přestože už byla jednou zamítnuta, pokusí se předseda zahraničního výboru sněmovny David Vodrážka z ODS znovu prosadit cestu poslanců do Íráku, Kurdistánu a Kuvajtu.

"Považuji za důležitou cestu do Iráku. Je to bohatá země se zásobami ropy a po válce v žalostném stavu. Takže se v tom otevírají možnosti pro naše podnikatele. Země, jako je Francie a Německo, v zemi své kontakty mají, jejich podnikatelé podporu poslanců nepotřebují, čeští ano," vysvětluje Vodrážka, který čelí kritice některých poslanců, že se práci ve výboru málo věnuje.

Rozhodne organizační výbor

O zahraničních cestách poslanců v tomto roce bude dnes jednat organizační výbor sněmovny. Po loňských úsporách by jednotlivé výbory měly dostat průměrně dvě cesty za rok.

"Pokud stávající návrh projde, měly by jednotlivé výbory mít průměrně dvě cesty do roka. Ty větší, jako například rozpočtový či branný výbor, až tři. Zahraniční výbor by mohl mít i jednu zámořskou cestu," řekl místopředseda organizačního výboru a zároveň místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Irák je předjednán

Cesta, kterou navrhuje David Vodrážka, byla odmítnuta loni. Oficiálně kvůli úsporám, neoficiálně se mluví i o politických důvodech.

Vodrážka říká, že o novém pokusu už jednal s česko-iráckou obchodní komorou.

Právě zahraniční výbor by se chtěl vydat i na další cesty mimo Evropu. Podle neoficiálních informací se chtějí poslanci vypravit do exotické Brazílie, to ale Vodrážka odmítl.

Naopak by rád výboru zajistil jízdenku do Chorvatska - kvůli kandidatuře jihoevropské země do EU - i kvůli českému zájmu o tamní nemovitosti a pozemky.

Mezi návrhy zahraničního výboru bude také obchodně zaměřená cesta do Číny, s čínským velvyslancem v Praze se už Vodrážka setkal.

Slovensko vynechal

V loňském roce poslanci vyjeli v rámci zahraničního výboru jen jednou - na Slovensko, této cesty se ale Vodrážka nezúčastnil. Tehdy kvůli zasedání zastupitelstva v Praze 13, kde je starostou.

Členové výboru si pak stěžovali, že kvůli jeho absenci se snížila šarže návštěvy a přišli tak o schůzky na nejvyšší úrovni. Kritice Vodrážka čelí už od nástupu do této sněmovní funkce. Vodrážkovi kritici zpochybňovali jeho odbornost a o jeho šéfování mluví jako o "odškodném" za ztrátu politických funkcí v ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy