Opozice chce další mimořádnou schůzi. Situace v sociálních službách je kritická, míní

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
23. 5. 2019 9:48
Zástupci pěti poslaneckých klubů ve čtvrtek ráno oznámili, že se pokusí svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Důvodem je prý katastrofální situace v sociální oblasti, kdy vláda podle nich nesplnila slib, že dá do této oblasti dvě miliardy korun. V současné chvíli mají pod žádostí na svolání schůze 56 podpisů, což jim stačí. Následně oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, že "našla" 85 milionů korun. Během dne bylo rozhodnuto, že o mimořádné schůzi budou poslanci hlasovat 29. května.
Poslanci budou jednat o kritické situaci ve financování sociálních služeb ve středu 29. května. I kdyby se opozici nepodařilo prosadit mimořádnou schůzi, několik jejích zástupců na toto téma vystoupí.
Poslanci budou jednat o kritické situaci ve financování sociálních služeb ve středu 29. května. I kdyby se opozici nepodařilo prosadit mimořádnou schůzi, několik jejích zástupců na toto téma vystoupí. | Foto: Jakub Plíhal

Pouhý den před volbami do Evropského parlamentu vystoupili opoziční politici s požadavkem, aby se sněmovna sešla k mimořádné schůzi. Podle pěti opozičních klubů ve sněmovně je nezbytné, aby dolní komora projednala situaci v sociální oblasti, kde chybí minimálně dvě miliardy korun. 

"Nebojím se říci, že problém s poskytováním sociálních služeb je tak vážný, že hrozí kolaps," prohlásil předseda KDU-ČSL Marek Výborný. "Vláda nesplnila slib, který dala v době projednávání státního rozpočtu, že najde dvě miliardy korun tak, aby došlo k dofinancování a zajištění sociálních služeb pro seniory, maminky v azylových domech, lidi postižené handicapem další, kteří se nemohou sami o sebe postarat," prohlásil Výborný.

Pokud do června peníze nebudou, hrozí podle něj propuštění mnoha ošetřovatelkám a dalším lidem v sociální oblasti. "Obce, kraje i neziskové organizace budou muset propouštět své zaměstnance, speciální pedagogy, pečovatele, ošetřovatele. Výrazným způsobem se sníží kvalita péče o ty, kteří jsou klienty sociálních služeb, což je téměř milion občanů České republiky," řekl.

K lidovcům se přidala také ODS, jejíž předseda Petr Fiala si postěžoval, že vláda místo pomoci potřebným dává peníze šest miliard na slevy v dopravě, přestože mnozí tyto slevy nepotřebují. "Místo toho, aby pomáhala těm, kteří si opravdu sami pomoci nemohou a jsou odkázáni na druhé, tak stát rozdává těm, kteří to vlastně vůbec nepotřebují."

Sleva v dopravě je poskytovaná všem dětem a seniorům bez ohledu na jejich majetkové poměry. "Tak si to srovnejme. Šest miliard pro lidi, z nichž část slevy vůbec nepotřebuje, a dvě miliardy pro ty nejpotřebnější, na které stát nedokáže peníze najít. To je ostuda i sociální demokracie, která má slova sociální v názvu, ale není schopna podle toho jednat," sdělil Fiala.

Podle svých slov počítá s tím, že vládní většina zřejmě konání schůze neumožní, což nepovažuje za nejpodstatnější. "I tak to má smysl, i tak to bude výrayzně zvednutý prst. Vláda se k tomu bude muset nějak postavit a reagovat," soudí. 

První místopředsedkyně pirátů Olga Richterová se obává toho, že premiér Andrej Babiš tuto situaci využije k tomu, aby si hrál na spasitele. "To nejsmutnější by bylo, kdyby pan premiér zanedlouho vystoupil s tím, že on to zachránil. Samozřejmě doufám, že peníze nalezneme, ale v tu chvíli nebude žádný spasitel," prohlásila.

Ke svolání mimořádné schůze se přidává také TOP 09 a Starostové a nezávislí. "Podle úrovně sociálních služeb se pozná vyspělost společnosti. Ne nadarmo se říká, že pokud se nedokážeme postarat o ty nejslabší a nejpotřebnější, tak selháváme jako celá společnost. Jestliže stát není schopný sehnat peníze, pak vláda selhává," tvrdí první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podobně jako Fiala kritizuje slevy v dopravě, protože podle ní je levné cestování zbytečné, jestliže lidé nedostanou pomoc, kterou potřebují. "Je to jasný důkaz, že vláda si špatně nastavuje priority a není schopná předvídat, jakým způsobem bude financovat sociální oblast," vyčetla Babišovu kabinetu.   

Pro Penam peníze jsou, kritizuje opozice

Druhý muž STAN Jan Farský zároveň poukazuje na to, že ministerstvo financí poskytlo dotaci 100 milionů korun na výrobu toustového chleba firmě Penam, která patří do svěřenského fondu premiéra Babiše.

"Přijde mi absurdní, že jsme v situaci, kdy hledáme miliony pro desetitisíce slabých, kteří potřebují podat pomocnou ruku, a shodou okolností tento týden vyjde zpráva, že se našlo 100 milionů korun na dotaci pro pekárnu druhého nejbohatšího Čecha, aby měl ještě větší zisky," sdělil Farský v narážce na Babiše.

Přitom dodal, že žil v představě, podle které je stát od toho, aby pomáhal slabým a podal jim pomocnou ruku v nouzi. "A ne, že je tady od toho, aby silnější byli ještě silnější a bohatí ještě bohatší," dodal.

K tématu se během dne vyjádřila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), a to na tiskové konferenci Svazu měst a obcí. "Z úspor, které jsme v rozpočtové kapitole ministerstva práce našli, jsem připravena alokovat dalších 85 milionů korun. To není částka plně vyhovující, ale budeme dál jednat," oznámila mimo jiné s tím, že peníze by obce využily právě na placení sociálních služeb. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy