Lidi říkali, že přišli Rusáci. Filipově teorii nerozumím, reagoval Babiš na výrok o invazi

Radek Bartoníček Barbora Němcová Radek Bartoníček, Gabriela Štvrtňová, Barbora Němcová
Aktualizováno 15. 8. 2018 15:37
Premiér Andrej Babiš poprvé podrobněji zareagoval na tvrzení předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který se snaží omlouvat ruský podíl na okupaci Československa v srpnu 1968.
Vláda se kvůli rekonstrukci Strakovy akademie sešla v Hrzánském paláci. | Video: DVTV

Praha - Premiér Andrej Babiš se nakonec přece jen postavil proti slovům šéfa komunistů Vojtěcha Filipa ohledně okupace Československa, byť Filipa ve svém vyjádření vůbec nezmínil.

Předseda komunistů, s nimiž je Babiš "svázán" dohodou o podpoře vlády, promluvil o okupaci pro britský list The Guardian. "Nikdo nenapíše, že celá idea je postavená na protiruském stanovisku. V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti (invazi). Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní silou invazních armád byli Ukrajinci," tvrdil v rozhovoru Filip, proti jehož slovům se ohradila opozice i historici.

Babiš v pondělí na Filipa sice zareagoval, ale zvolil velmi opatrný tón. "Je celkem jedno, jaké národnosti kdo byl. Pro Československo to byla jedna z největších tragédií," uvedl, aniž by řekl něco k samotnému Filipovi.

Po středečním jednání vlády byl už premiér obsáhlejší. "Pan Filip rozvil nějakou teorii, já tomu nerozumím," prohlásil a dál se k chování šéfa komunistů nevyjadřoval. "Samozřejmě já chápu, že někdo čeká, že budu napadat jiné politiky, každý se vyjadřuje za sebe," podotkl Babiš.

Podle něj byl za okupací především Sovětský svaz. "Já jsem se jasně vyjádřil, že okupace Československa je v naší historii jeden z nejvíc negativních jevů za sto let a že to byla invaze. Kdo to byl, nevím. Lidi říkali, že přišli Rusáci, to je všechno. Samozřejmě to byla katastrofa pro celý národ. Je potřeba to odsoudit a asi to připomenout, že se to vůbec stalo, že to bylo vůbec možné," řekl novinářům Babiš.

"Já jsem to odsoudil, byla to invaze, bylo to nepřijatelné. Je jasné, že to tehdy organizoval Sovětský svaz," zdůraznil premiér.

"Vzpomínáme si potom, když nás okupovali, když jsme hráli hokej, a samozřejmě Palach a všechno. V osmašedesátém byla naděje, že bude ten devětaosmdesátý, trvalo to pak ještě 21 let, než to nastalo. Tehdy ale byli všichni nadšení, přišly tanky a bylo po tom," dodal premiér.

Babiš kritizoval Jermanovou

Babiš po jednání vlády také kritizoval středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) za to, že její manžel využíval služební auto kraje. "To je špatně, tak to nemá být. Mně se to nelíbí," řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády.

Na dotaz, jestli se s hejtmankou sejde či zda z jejího jednání vyvodí důsledky, Babiš neodpověděl. "Já jsem jí psal hned, že tomu moc nerozumím a že to má okamžitě ukončit," reagoval. 

Šéf ANO zmínil i tiskovou konferenci hejtmančina manžela Jakuba Pokorného, který před novináři přečetl připravený text a odmítl odpovědět na dotazy. "Myslím, že ta tiskovka se vůbec nepovedla," řekl Babiš. 

Pokorný na tiskové konferenci, na které hejtmanka neřekla jediné slovo a pouze stála vedle svého manžela, potvrdil, že autem Superb skutečně jezdil. Hájil se ale tím, že vůz je starý dva roky a má najeto přes 100 tisíc kilometrů. "Je to vůz po bývalém hejtmanovi. Nevybíral jsem model ani výbavu. Bylo to auto služební, hejtmanky, a já jsem nic neřešil. Na toto auto existuje služební smlouva," prohlásil.

Pokorný také řekl, že požádal manželku, aby se auta zbavila. "Moc mě mrzí, že se Jarka kvůli mně dostala do této nepříjemné situace. Požádal jsem ji tedy, aby nás auta okamžitě zbavila. Garantuji vám, že už se žádného předmětu Středočeského kraje nedotknu, kromě své manželky," končil neobvyklé vystoupení manžel hejtmanky.

Tisková konference manžela hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové:

Vyjádření manžela hejtmanky ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové k užívání služebního vozu | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy