reklama
 
 

Brežněv i většina vojáků z roku 1968 byli z Ukrajiny, řekl Filip. Kyjev: Je to advokát zločinů Ruska

Aktualizováno 14. 8. 2018 17:21
Historie roku 1968 je "ze sta procent zfalšována," uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru, který web britského listu otiskl v neděli.

Kyjev/Moskva - Značnou pozornost ukrajinských médií dnes vyvolala slova předsedy KSČM Vojtěcha Filipa o potlačení pražského jara v roce 1968. Šéf českých komunistů v rozhovoru pro britský list The Guardian nepřímo obvinil Ukrajince z ozbrojeného vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Na Filipova slova v úterý odpoledne reagovalo ukrajinské velvyslanectví v Česku, které slova předsedy českých komunistů odsoudilo.

Historie roku 1968 je "ze sta procent zfalšována," uvedl Filip v rozhovoru, který web britského listu otiskl v neděli. "Nikdo nenapíše, že celá idea je postavená na protiruském stanovisku. V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti (invazi). Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní silou invazních armád byli Ukrajinci," citoval britský list předsedu KSČM.

Podle ukrajinského serveru Ukrajina.ua "v Česku obvinili Ukrajinu z potlačení pražského jara". Server Vesti-ua nadepsal svou informaci titulkem "Vpád ukrajinských vojáků: V Česku šokovali grandiózním obviněním na adresu Ukrajiny". Zpravodajská agentura Regnum působící v postsovětském prostoru napsala, že podle Filipa "vstup sovětských vojsk do Československa v roce 1968 byl protiruskou akcí, kterou uskutečnili Ukrajinci".

Agentura Unian v komentáři k výrokům Vojtěcha Filipa napsala, že "nad českou komunistickou stranu, která se poprvé za 30 let přiblížila k moci, se vrátil přízrak minulosti".

Stanoviska šéfa českých komunistů si povšimla i ruská Federální zpravodajská agentura (FAN), která podle západních zpravodajských služeb patří k největším ruským výrobcům a distributorům falešných zpráv. "V Evropě obvykle bývá ze silového potlačení českých reforem obviňována Moskva, ale vůdce KSČM Vojtěch Filip upozornil na to, že operaci Dunaj inicioval generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv - etnický Ukrajinec," píše FAN.

Ukrajinský server Vesti-ua v této souvislosti napsal, že národnost Brežněva, který se narodil na východě Ukrajiny nedaleko tehdejšího Dněpropetrovska (dnes Dnipro), se v oficiálních dokumentech neuvádí jednotně. V některých je uveden jako Rus, v jiných jako Ukrajinec.

Podle historických dokumentů bylo v roce 1968 v sovětském politbyru, jmenovaném dva roky předtím, jedenáct osob. Kromě Brežněva to bylo pět Rusů, jeden Bělorus, jeden Lotyš a Ukrajinci Nikolaj Podgornyj, Dmitrij Poljanskij a Pjotr Šelest.

Komunisté jsou advokátem zločinů Ruska

Na slova předsedy českých komunistů v úterý odpoledne reagovalo ukrajinské velvyslanectví v Česku, podle nějž čeští komunisté převzali metody Kremlu, který manipuluje s historií.

"Považujeme za zbytečné komentovat nesmysly vyslovené stranou, která nejen je důsledným advokátem zločinů Ruska, zejména jeho agrese na Ukrajině, ale zřejmě převzala kremelské metody lží a manipulací s historií," napsala ukrajinská ambasáda, která ke svému příspěvku připojila úryvek z románu 1984 britského spisovatele George Orwella.

Čeští politici výrok odsoudili

Nesouhlas s výroky Vojtěcha Filipa prostřednictvím sociálních sítí vyjádřilo několik českých politiků. "Komunisté se nemění - i se svými výmysly, obdivem k Moskvě, bagatelizováním zločinů a falšováním historie, v čemž vždy vynikali," napsal na Twitter předseda ODS Petr Fiala. 

Slova šéfa KSČM odmítl i jeho stranický kolega Jiří Dolejš. "To má podobnou relevanci, jako by nás osvobodili v roce 45 Ukrajinci - hlavni je přeci odsudek okupace," napsal v odpovědi na Fialův tweet.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija na Twitteru uvedla, že za srpnovou invazí do Československa nestojí žádná národnost, ale "zločinecká ideologie komunismu, ke které se pan předseda tak hrdě hlásí".

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil napsal, že "překrucování historie vždy bylo a je doménou totalitářů a vůdců antidemokratických sekt". Dodal, že svými výroky se podle něj Vojtěch Filip zařadil mezi ně.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura napsal, že "jasnou odpovědnost za srpen 1968 a následnou okupaci naší země mají komunisté. A je jedno zda byl Brežněv Rus nebo Ukrajinec."

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska "drzost komunistů nezná hranice". "Teď už jen čekám, kdy Andrej Babiš řekne, že za invazi můžu já. Koneckonců, psát už jsem tenkrát uměl…" dodal bývalý ministr financí.

"Podle této logiky Němci nemůžou za světovou válku, protože Hitler byl Rakušan. Za normalizaci můžou Slováci, no a za miliony mrtvých v SSSR může Gruzie, protože se tam narodil Stalin," napsala místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Obdobně se k výrokům vyjádřil i poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "Soudruhu, ve vašem případě asi lépe mlčet…" vzkázal Filipovi.

Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek kvůli Filipovým výrokům kritizoval vládní hnutí ANO a ČSSD. "A takového frajera si hnutí ANO vybralo jako 1. místopředsedu Poslanecké sněmovny a vesele s ním vládnou. Raději čestně prohrát než vyhrávat s takovými spoluhráči!" uvedl. "Teď už zbývá, aby místopředseda Filip konstatoval, že Stalin byl fajn chlap," dodal později

"Tak od člověka, co nám před pár týdny vysvětloval, proč že by nemohl lhát, co že je na tom divného, to vlastně ani nepřekvapí, ale přesto to šokuje, jak křivou páteř komunisté mají," napsal na Twitter místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Situaci okomentoval také kandidát do senátu Marek Hilšer. "Jestli oni nás v šedesátém osmém nakonec neobsadili banderovci?" napsal s odkazem na bývalé hnutí ukrajinských nacionalistů.

Komentátor HN Petr Honzejk:

Mocenský vzestup komunistů není jen nějaký kolorit. K moci se dostávají ve chvíli, kdy jsou u nich reminiscence na minulost silnější než kdy jindy. | Video: Petr Honzejk |  01:51

autor: ČTK | 14. 8. 2018 12:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama