Nový mluvčí komunistů má antisemitskou minulost

Domácí Domácí
31. 12. 2008 8:10
Před patnácti lety dostal podmínku za hanobení národa, rasy a přesvědčení
Vojtěch Filip, předseda KSČM: Podmínka za antisemitismus? Nevadí
Vojtěch Filip, předseda KSČM: Podmínka za antisemitismus? Nevadí | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští komunisté mají nového tiskového mluvčího - s kriminální minulostí. Pětačtyřicetiletý Josef Tomáš byl před patnácti lety odsouzen za antisemitismus. Městský soud v Praze jej odsoudil k odnětí svobody na sedm měsíců s podmínkou na dva roky a k dvouletému zákazu publikační činnosti.

Uvedly to dnešní Lidové noviny s tím, že Tomáš byl potrestán za články, které vyšly v extrémně pravicovém Týdeníku Politika, který na počátku 90. let vydával a řídil, publikoval v něm řadu článků, které často pojednávaly o "židovském spiknutí".

Nyní nechce novopečený mluvčí levicové strany o své minulosti mluvit, LN pouze vzkázal, že všechny texty publikované v Týdeníku Politika "se opíraly o dostupná fakta, světově publikovaná".

Vedení KSČM nevidí v minulosti Josefa Tomáše žádný problém a jeho texty z Týdeníku Politika nezná. "Pokud je mi známo, tak dostal podmínku a v ní se osvědčil, takže je třeba na něj hledět jako na netrestaného," řekl listu KSČM Vojtěch Filip.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy