Místo škrtů je teď prioritou ekonomický růst, říká ODS

ČTK ČTK
15. 12. 2012 16:22
Sérii opatření projedná vláda. Kroky by měly být zahrnuty do nové koaliční smlouvy
Martin Kuba.
Martin Kuba. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Opatření zajišťující ekonomický růst země by měla mít podle ODS prioritní postavení v připravované revizi koaliční smlouvy.

Po jednání Výkonné rady ODS Plzni to v sobotu řekl místopředseda strany a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Podpora hospodářského růstu má být komplexem řady opatření, nemá být na úkor zadlužování státu a zdraví veřejných financí.

"ODS je přesvědčena, že vláda by teď měla zaměřit všechny svoje kroky na maximální podporu hospodářského růstu ČR. Považujeme to za klíčové v této fázi vlády," řekl Kuba.

Sérii opatření, na jejichž návrhu spolupracovali také zástupci podnikatelské sféry, bude projednávat vláda. Jednotlivé kroky by měly být zahrnuty právě do nové podoby koaliční smlouvy.

"Je důležité v koaliční smlouvě vypíchnout taková (opatření), která jsme schopni rychle realizovat a která mají dobrý dopad na hospodářství," uvedl Kuba. ODS chce podle něj zároveň být ve vládě garantem, že navržená opatření budou prosazovaná a včas realizovaná napříč všemi ministerstvy.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas považuje účast podnikatelských kruhů a zástupců Národní ekonomické rady vlády na diskusi o prorůstových opatřeních za klíčové.

"To není pouze politicko-stranický dokument, vznikající na půdorysu stran, které tvoří vládní koalici. Velmi by nás překvapilo, kdyby někdo v rámci politické scény se proti tomuto dokumentu stavěl," uvedl premiér. Už v listopadu slíbil do konce roku revidovat a podepsat koaliční smlouvu mezi ODS, TOP 09 a LIDEM.

Jeden z kroků, který by měl podnikatelské sféře ulevit, je například zjednodušení administrativních úkonů či zrušení agend, které podniky omezují a zdržují. Příkladem by mohlo být podle Kuby například vytvoření tak zvaného one stop shopu pro exportéry, kde na jednom místě dostanou všechna potřebná razítka.

"A nebudou muset zaměstnávat člověka, který na jeden exportní případ jezdí 14 dní po úřadech, než posbírá všechna potřebná razítka," uvedl Kuba.

Výkonná rada ODS v sobotu také konstatovala, že vláda by se měla v následující době zaměřovat na snižování nákladů ve státní správě slučováním a rušením nadbytečných agend a úřadů. Občanští demokraté vyjádřili podporu například sloučení ministerstev dopravy a průmyslu a obchodu a vytvoření společného ministerstva hospodářství ke konci řádného volebního období.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy