reklama
 
 

Lídrem kandidátky ODS do eurovoleb bude Zahradil

24. 2. 2014 18:42
Kandidovat za ODS bude také Eva Zamrazilová .

Praha - Lídrem kandidátky ODS pro květnové volby do Evropského parlamentu bude první místopředseda strany a europoslanec Jan Zahradil. Předseda občanských demokratů Petr Fiala to novinářům oznámil na briefingu při dnešním zasedání výkonné rady strany, která Zahradila nominovala. Kandidovat za ODS bude také Eva Zamrazilová, které končí funkční období v bankovní radě České národní banky a která není členkou strany.

Podle Fialy je Zahradil čitelným a konzistentním politikem, a pro stranu proto byl logickou volbou.

"Věřím, že ODS bude z volebního klání schopna vyjít důstojně. Chceme dělat realistickou stranickou politiku, která bude hájit národní zájmy," řekl novinářům Zahradil.

Dotazy ke složení kandidátky či k tomu, kolik si strana klade za cíl obsadit v Evropském parlamentu křesel, Fiala se Zahradilem prozatím odmítli zodpovědět. Ostatní členy kandidátky chtějí představit na úterní tiskové konferenci. Fiala pouze potvrdil informaci serveru Novinky.cz, že za ODS bude kandidovat i Zamrazilová.

Obhajoba devíti křesel

Občanští demokraté nyní mají devět europoslanců. Vzhledem k výsledkům v loňských volbách do Sněmovny a nynějším preferencím není pravděpodobné, že tento počet míst obhájí.

Své lídry pro evropské volby už představily všechny vládní strany. ČSSD se rozhodla pro sociologa Jana Kellera, hnutí ANO si vybralo bývalého eurokomisaře Pavla Teličku a KDU-ČSL do voleb povede někdejší ministr Pavel Svoboda. Komunisté vsadili na svou poslankyni Kateřinu Konečnou, TOP 09 na bývalého viceguvernéra centrální banky Luďka Niedermayera, hnutí Úsvit na advokátku Kláru Samkovou.

Evropské volby se v Česku uskuteční 23. a 24. května. Za tři týdny bude jasné, která uskupení se do voleb přihlásila. Strany mají na předložení kandidátek čas do 18. března. Ministerstvo vnitra pak do 5. dubna rozhodne o registraci kandidátek.

autor: ČTK | 24. 2. 2014 18:42

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama