Lidovci odsoudili zločiny na Ukrajině. Určili také senátory, kteří obhajují křesla

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2022 17:45
Lidovci ukončili v neděli odpoledne svůj dvoudenní sjezd, na kterém si opětovně zvolili za předsedu Mariana Jurečku. Na postu prvního místopředsedy ale udělali změnu, místo senátorky Šárky Jelínkové se rozhodli pro poslance Jana Bartoška. Před koncem jednání přijali několik usnesení, z nichž v jednom odsoudili válečné zločiny Ruska na Ukrajině.
Marian Jurečka na sjezdu KDU-ČSL.
Marian Jurečka na sjezdu KDU-ČSL. | Foto: ČTK

Sociální politika musí být nadále naší prioritou, avizovali v neděli odpoledne delegáti lidoveckého sjezdu v Ostravě, než se rozjeli domů. Jejich předseda a zároveň ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka tak bude muset ve vládě prosazovat řadu sociálních opatření. Například takové, aby lidé měli větší možnost pracovat na částečné úvazky.

"Je nutné více zpřístupnit a otevřít možnost částečných úvazků pro maminky, studenty či seniory. Zkrátka pro všechny, kteří chtějí pracovat. Potřebujeme, aby rodiče dokázali lépe skloubit rodinný a pracovní život," uvedl Jurečka, který slíbil také pomoc důchodcům či rodinám. 

Tuto pomoc avizoval už před sjezdem v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kde mluvil o tom, které sociální dávky plánuje zvýšit. "Chceme pomáhat nejzranitelnějším skupinám. A největší zranitelnou skupinou jsou především matky samoživitelky a osoby se zdravotním handicapem. Na ně se budeme chtít soustředit," řekl v rozhovoru.   

Místopředsedkyně strany Šárka Jelínková zároveň slíbila, že lidovci budou pracovat na důchodové reformě. "Senioři si zaslouží stárnout důstojně. Mají mít možnost dožít v klidu ve svých domovech po boku svých nejbližších. S tím jde ruku v ruce také důchodová reforma, která musí nutně ocenit to, že se rodiče celý život starali o své děti. Bez dětí žádná společnost nemá budoucnost," řekla Jelínková. "Jako maminka chci bojovat za to, aby ženy nebyly znevýhodňované kvůli výchově svých dětí. Je důležité, aby se lidé nebáli stát se rodiči, jelikož děti jsou naší budoucností," dodala.

Bývalý šéf klubu končí

Šárka Jelínková patří mezi lidovecké senátory, kteří v podzimních senátních volbách budou obhajovat své mandáty. Jelínková na Kroměřížsku, místopředseda klubu Lumír Kantor v Olomouci, Miluše Horská v Pardubicích a Jaromíra Vítková v Blansku. Všichni se v neděli představili delegátům sjezdu.

Pokud jde o nové lidovecké zájemce o Senát, patří k nim starosta Žlutic Václav Slavík kandidující v obvodu Karlovy Vary, starosta Letohradu Petr Fiala v obvodu Ústí nad Orlicí, starostka Mořkova Ivana Váňová v Novém Jičíně a starostka Dolních Bojanovic Eva Rajchmanová v obvodu Hodonín. Do Senátu se pokusí dostat i lékař Bohuslav Procházka v Kutné Hoře a zastupitelka Krnova Pavla Löwenthalová v Bruntále.

Senátorský klub KDU-ČSL aktuálně čítá 12 lidí, strana bude obhajovat mandáty v sedmi obvodech. Někteří nominanti budou kandidovat přímo pod značkou KDU-ČSL, někteří za KDU-ČSL s podporou TOP 09 a ODS a další za koalici Spolu.

Mezi senátory, kterým končí funkční období a letos mandát za KDU-ČSL obhajovat nebudou, jsou ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, bývalý šéf senátorského klubu Petr Šilar a senátorka za obvod Praha 10 Renata Chmelová.

Termín obecních voleb a voleb do třetiny Senátu vypsal prezident Miloš Zeman na pátek 23. září a sobotu 24. září. KDU-ČSL minule komunální volby vyhrála, má 287 starostů a 3846 zastupitelů.

Konec závislosti na Rusku, velí Jurečka

Marian Jurečka na sjezdu v Ostravě také zmínil, že vláda bude připravovat novou strategii české zahraniční politiky. V 90. letech byl učiněn obrovský pokrok v česko-německých vztazích, země se úzce provázaly v ekonomicko-hospodářské oblasti či ve vědě a výzkumu, uvedl. Poté se podle něj vsadilo spíše na spolupráci s Británií, sám by byl pro jasné stanovení strategického partnerství se západním sousedem.

Během koronavirové pandemie se podle Jurečky rozšířilo téma strategických otázek bezpečnosti České republiky na výrobní kapacity v Evropě, co se týče ochranných pomůcek, léků nebo vakcín. Diskuse se ale musí rozšířit i o energie a suroviny dodávané z Ruska, míní předseda.

"Můžeme si říkat, že děláme hodně v pomoci Ukrajině, ukrajinské vládě a armádě, ale pokud posíláme (za ruské suroviny) každý den stamiliony korun, a celá Evropa miliardy eur, válku nepřímo financujeme. Pokud máme toto změnit, musí být jasný strategický plán, jak během tří až pěti let ukončit závislost na Rusku," řekl delegátům.

Podle Jurečky musí být vyslán jasný signál od celého světa. "Kdo bude obchodovat ve strategických komoditách s Ruskem za tohoto režimu, nemůže si být jist, že nějaké rozhodnutí nerozkolísá jeho ekonomickou, hospodářskou, sociální situaci nejen u něho, ale v regionu a celém světě," dodal. V projevu také zmínil energetický mix České republiky. Zopakoval, že země potřebuje jadernou energetiku i obnovitelné zdroje. 

Sjezd KDU-ČSL odpoledním usnesením odmítl nevyprovokovanou ruskou invazi na Ukrajinu, odsoudil ruské válečné zločiny a shodl se na plné podpoře Ukrajiny i jejího co nejrychlejšího vstupu do Evropské unie. Členové strany poděkovali všem českým občanům, kteří se jakkoli zapojili do pomoci válkou postiženým občanům Ukrajiny. Vyjádřili podporu začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol a zapojení ukrajinských zdravotníků do českého zdravotního systému.

 

Právě se děje

Další zprávy