Lidovci jdou do krajských voleb s Evropskými demokraty

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
29. 4. 2008 15:30
Vytváří koalice s Evropskými demokraty

Liberec - Vládní lidovci se do podzimních krajských voleb chystají společně s mimoparlamentními stranami.

Podle doporučení vedení strany vybírá mezi SNK-ED či nestraníky. A Evropští demokraté jsou tou častěji vyhledávanou nevěstou.

S nimi se KDU-ČSL spojila například v Libereckém kraji. Lidovci totiž usoudili, že sami na křesla v zastupitelstvu nedosáhnou.

"V kraji máme nízké volební preference a tím i malou naději získat křesla v krajském zastupitelstvu," vysvětlil krajský předseda libereckých lidovců Václav Nosek. "A Evropští demokraté jsou nám programově nejblíže, proto jsme se dohodli právě s nimi."

Ke stejným závěrům došli i jejich političtí partneři. Pod hlavičkou Koalice pro Liberecký kraj chtějí získat sedm mandátů.

Čtěte více: ODS v ohrožení ve vlastní baště. Zatřese s ní zrádce?

Obdobně hovoří i jeho koaliční protějšek Bohuslav Kabátek. "Když se sečtou preference obou stran, získáme až deset procent hlasů," míní krajský předseda SNK-ED v Liberci.

Lídr kandidátky KDU-ČSL v Libereckém kraji Michal Vraný je primářem chirurgie jablonecké nemocnice
Lídr kandidátky KDU-ČSL v Libereckém kraji Michal Vraný je primářem chirurgie jablonecké nemocnice | Foto: Martina Machová

V minulém volebním období se přitom ani jedna strana na liberecké hejtmanství nedostala. Jen stěží totiž atakovaly hranici pěti procent.

K trendu koalic přistupují lidovci zejména v Čechách, kde cítí malou podporu. Většina je pojímá jako jedinou šanci, jak v krajských volbách uspět a získat aspoň nějaká křesla v zastupitelstvech. Jinde by si rádi tímto způsobem polepšili.

Jasno mají například v Pardubickém, Královehradeckém, Středočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji. V posledním zmíněném nejdou pod společnou značkou Koalice pro Karlovarský kraj do voleb s SNK-ED, ale nezávislými.

Čtěte více: Rebel v ODS jde proti své straně, ale vystoupit nechce

Jednání ještě neskončila v Ústeckém kraji. Tam při minulých krajských volbách odešla KDU-ČSL s nulovým skóre. Jestli i zde vznikne koalice s Evropskými demokraty, bude jasné do konce května.

"Nic není dáno direktivně. Nenutíme krajské organizace, aby uzavíraly tyto koalice. Je to jen doporučení, které mohou krajští lídři využít," uvedl mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. "Již tradičně úzce spolupracujeme a nelze to tedy považovat za úplné novum," dodal.

Lidovci nepůjdou zcela do neznámého. Právě koalice s nezávislými kandidáty již dlouhodobě a úspěšně funguje v Pardubickém kraji.

"V současnosti v krajském zastupitelstvu máme 12 mandátů, z toho 4 radní," uvedl krajský místopředseda pardubické KDU-ČSL Miloslav Macela.

Pardubický kraj lidovci dokonce díky úspěchům této koalice považují za svou tradiční baštu. "V minulých krajských volbách jsme zde měli druhý nejlepší výsledek v rámci celé strany," zdůraznil generální sekretář KDU-ČSL Aleš Kašpar.

Největší volební úspěchy pak slaví v Jihomoravském kraji, ve Zlíně a na Vysočině.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy