Kubice mění vnitro. Přichází Besserová i Šmerda

ČTK ČTK
1. 9. 2011 13:44
Šmerda se stal ministrovým poradcem, Besserová policejní ombudsmankou
Ministr vnitra Jan Kubice
Ministr vnitra Jan Kubice | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novou policejní ombudsmankou se stala bývalá mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a manželka ministra kultury Jiřího Bessera Blanka Besserová.

Jan Kubice má také nové poradce. Jsou jimi exministr dopravy Radek Šmerda a Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni.

Kubice Besserovou jmenoval do funkce ve čtvrtek. Vystřídá právničku Taťánu Peškovou, která se stala ombudsmankou policie k 20. červenci. Na ÚOOZ působila v době, kdy útvaru nynější ministr vnitra šéfoval, poté pracovala na ministerstvu dopravy.

Pešková tehdy nahradila bývalého náměstka pro mezinárodní vztahy Viktora Čecha, kterého na vnitro přivedl exministr Radek John (VV) a jehož náměstkovskou pozici Kubice zrušil.

Kubice sice Čechovi funkci ombudsmana nabídl, ten ji však nepřijal. Pešková byla před svým jmenováním policejní ombudsmankou zástupkyní ředitele kabinetu ministra vnitra, na této pozici by měla zůstat.

Policii opustila spolu s Kubicem

Besserová odešla od policie na konci ledna 2008 spolu se svým tehdejším šéfem Kubicem. V únoru nastoupila na ministerstvo dopravy, stala se vedoucí samostatného oddělení veřejné regulované služby. Na konci září byla z této funkce odvolána a od začátku října 2008 se stala ředitelkou odboru bezpečnostní systémů.

V únoru 2009 pak byla jmenována ředitelkou odboru družicových systémů, později přejmenovaného na odbor kosmických technologií a družicových systémů. "Své působení v této funkci ukončila dohodou k platnosti 31. srpna 2011," řekla dnes mluvčí ministerstva dopravy Květa Kočová.

Institut policejního ombudsmana vznikl v dubnu letošního roku na základě Strategie vlády v boji proti korupci. Jeho hlavním účelem je pomoc policistům a zaměstnancům policie v případě podezření na nekalé praktiky uvnitř sboru, zejména různé druhy diskriminace a šikany ze strany nadřízených, podřízených nebo spolupracovníků.

Funkci ochránce práv policistů zřídil John až těsně před svým odchodem z úřadu s tím, že to plánoval dlouhodobě. Ombudsman je přímo podřízen ministru vnitra. Vedle prověřování podnětů, formulování stanovisek a doporučení ministrovi předkládá také pololetní zprávy o své činnosti, rozhodnutí ale nečiní.

Institut policejního ombudsmana v minulosti velmi výrazně kritizoval například poslanec ODS Jan Vidím. V dubnu uvedl, že doufá, že Kubice funkci po svém nástupu do úřadu zruší. Ministr však po podrobné analýze dospěl k opačnému názoru.

Poradcem je exministr dopravy

Exministr dopravy Šmerda se stal poradcem Kubiceho pro vládní, parlamentní a legislativní agendu. Šmerdu a Kubiceho jmenoval prezident Václav Klaus jako nestraníky do funkcí ministrů ke konci dubna. Vládní změny byly výsledkem dohody ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Šmerda byl předtím náměstkem bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV), který funkci opustil kvůli podezření z uplácení vlastních poslanců i údajných snah o proniknutí agentury ABL do státní správy.

Zatímco Kubice v čele vnitra vydržel, Šmerda ve funkci skončil ke konci června. VV totiž požadovaly, aby měly na dopravě svého straníka. Šmerdu tak v rámci řešení jedné z vládních krizí nahradil tehdejší pražský manažer VV Pavel Dobeš.

Šmerda na ministerstvu dopravy působil jako státní tajemník a náměstek ministra od července 2010. Předtím dlouhou dobu spolupracoval s poslanci za KDU-ČSL. V minulosti byl také náměstkem na ministerstvu obrany, má zkušenost i ze soudnictví a z vězeňské služby.

"Poradenskou a konzultační činnost v záležitostech sociálně vyloučených komunit, romské menšiny a lidských práv bude pro ministra vykonávat Jan Černý, který se této otázce dlouhodobě věnuje ve společnosti Člověk v tísni," uvedl dnes Novák.

 

Právě se děje

Další zprávy