Kocáb má konečně nástupce, expertku přes práva dětí

Tereza Šídlová
16. 2. 2011 10:50
Vláda jmenovala zmocněnkyní pro lidská práva Moniku Šimůnkovou
Nástupkyní Kocába je Monika Šimůnková. Autor: Vláda.
Nástupkyní Kocába je Monika Šimůnková. Autor: Vláda. | Foto: Tereza Šídlová

Praha - Dříve pracovala jako právnička a manažerka Nadace Naše dítě, v níž zaváděla například linku právní pomoci.

Teď se bude pro vládu starat o celou agendu lidských práv. Vláda ve středu novou zmocněnkyní pro lidská práva jmenovala právničku Moniku Šimůnkovou.

Premiér Petr Nečas tak po půlročním hledání našel nástupkyni Michaela Kocába.

"Paní Šimůnková je právnička, která posledních sedm let pracovala v neziskovém sektoru. To znamená, že neziskový sektor a občanskou společnost, se kterou bude jako vládní zmocněnkyně pracovat, dobře zná i z té druhé strany," řekl dnes ke jmenování Šimůnkové premiér Petr Nečas. 

Ona sama jen po jednání vlády řekla, že její prioritou bude romská komunita a péče o seniory.

Nová zmocněnkyně vystudovala práva, stáže prý absolvovala i v zahraničí.

Podle někdejší šéfky Nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové se Šimůnková angažovala v mezinárodních záležitostech nadace. Zajímala se například o problematiku mezinárodních únosů dětí. 

Nový Bydžov volá

Představitelé neziskových organizací jmenování Šimůnkové vítají. Zároveň upozorňují, že bude muset zvládnout rozsáhlou agendu.

Na své místo navíc nastupuje v době, kdy se vyhrocují vztahy mezi některými starosty a romskou komunitou. Starostové v pondělí na své "poradě" v Novém Bydžově požádali vládu, aby jim pomohla s "problémovými" obyvateli.

Starostka Chomutova a poslankyně Ivana Řápková například navrhuje zavedení tzv. domovského práva, které by umožnilo vykázat z obce obyvatele.

Zastavte Řápkovou

Podle romských aktivistů by Šimůnková měla být hrází těchto - podle nich - protiromských snah.

"Paní Šimůnkovou neznám. Uvidíme, jak bude odolná vůči návrhům, s nimiž přichází například paní Řápková, které jsou na hranici zdravého rozumu a jsou výrazem protiromských fobií," řekl Čeněk Růžička, prezident Výboru pro odškodnění romského holocaustu.

Premiér Petr Nečas někdejšího ministra Michaela Kocába odvolal loni v září. Následující měsíce čelil kritice, že agendu lidských práv nechává příliš dlouho stranou.

Konečně žena

Kritizovala ho dopisem například i Jana Smiggels Kavková z občanského sdružení Forum 50, které se zabývá rovnými příležitostmi žen a mužů.

"Vítáme jmenování paní zmocněnknyě. Půl roku bylo opravdu dlouhá doba. Konečně zase budou moc začít fungovat poradní orgány vlády, jejich členové už zvažovali odchod," řekl Kavková. Ta je sama členkou výboru vlády pro rovné příležitosti.  

Plusem Šimůnkové je podle aktivistů i to, že premiér jmenoval ženu. Zvlášť když vláda nemá žádnou ministryni.

"Ženy bývají soucitnější s obětmi," dodal Růžička. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy