Velká Úpa (Trutnovsko) - Exprezident a bývalý předseda ODS Václav Klaus se do strany nechce vrátit. "Moje angažmá v této straně, nebo jakkoliv u této strany, nepřichází v dnešní době v úvahu," řekl. ODS je podle něj v krizi a bez zásadní změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá. Nelíbí se mu kroky ODS v posledních dnech, včetně vylučování poslanců. Jediným řešením současné politické situace jsou podle něj volby, ale nemusejí být předčasné, mohla by prý vládnout úřednická vláda.
Nelíbí se mu kroky ODS v posledních dnech, včetně vylučování poslanců. Jediným řešením současné politické situace jsou podle něj volby, ale nemusejí být předčasné, mohla by prý vládnout úřednická vláda.
Klausovo odmítnutí pomoci ODS vyvolalo okamžité reakce. Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) soudí, že Klausovi na ODS nejspíš nezáleží. "Jistě má právo jako každý z nás na názor, ale kdyby mu opravdu záleželo na ODS, tak nás před lety neopustil a nyní by si nekladl podmínky," sdělil agentuře ČTK Sobotka.
Poslanec Boris Šťastný (ODS), který by Klause zpět chtěl, není jeho postojem překvapen. "Postoji pana exprezidenta Klause se není po včerejšku co divit. Zatímco řada členů ODS žádala vedení, aby požádalo Václava Klause o pomoc a návrat do ODS, členové vedení, jako třeba Miroslava Němcová, poslali zpět vzkaz, že o jeho návrat nestojí," řekl Šťastný ČTK.
ODS v nesnázích
ODS se utápí v obrovských problémech a jediné řešení, s nímž vedení přichází, je vylučování členů za názory a návrhy na rušení stranických organizací, dodal poslanec. Šéfka sněmovny a místopředsedkyně Němcová, která měla premiérské ambice a mluví se o ní jako o volebním lídrovi strany, se dnes nechtěla ke slovům Klause vyjádřit.
Klausovi a Šťastnému se nelíbí některé její výroky. "V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, primárně paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu," řekl Klaus.
"Když jsem si včera (v pátek) přečetl deníky, tak na každé první stránce byl nadpis, že ODS je na dně, a já mám strach, že tomu tak, bohužel, je. Protože je to moje dítě, tak já z toho radostný nejsem," dodal.
Odmítnutí Klause může ODS pomoct
Politolog Daniel Kunštát si myslí, že odmítavý postoj Klause může straně pomoci. "Většího dobrodiní se ODS nemohlo dostat, jakkoli si to mnozí straníci neuvědomují či uvědomit nechtějí. Jeho angažmá by bylo kontraproduktivní ze dvou důvodů, jednak v části strany přetrvává mylný dojem, že Václav Klaus je stále tahákem pro liberální voliče. Není, tvrdí Kunštát. Respektive je maximálně pro pár procent původních voličů ODS žijících ve schématech politiky 90. let, řekl ČTK Kunštát. Podle něj bude Klaus následovat strategii Zemana a ODS ovlivňovat zvenčí.
Dodal, že volební boj se povede na linii zemanovské levice (ČSSD, KSČM) versus občanská liberální pravice. "ODS na tento fundamentální střet musí chtě nechtě přistoupit. Jak by jí mohl pomoci člověk, kterého se Zemanem 15 let pojí pevné spojenectví?" položil řečnickou otázku Kunštát.
Klaus pro úřednickou vládu
Část představitelů ODS včetně nynějšího šéfa strany Martina Kuby v minulých dnech uvedla, že by před volbami chtěli spolupracovat právě s Klausem. Někteří z nich uvedli, že Klaus by se měl do ODS vrátit. Němcová řekla, že považuje Klausův návrat za nesmysl, spolupráci by ale také uvítala.
Jediným řešením současné politické situace jsou podle Klause volby, ale nemusejí být předčasné, mohla by prý vládnout úřednická vláda. Exprezident ale není přesvědčen, že jsou nutné volby předčasné. Strany si podle něj musejí ještě vyřešit své vnitřní problémy. "Já si myslím, že by bylo docela rozumné, kdyby vládla nějaká rozumně se chovající úřednická vláda a kdyby volby byly až normálně v květnu příštího roku," dodal Klaus.