Kremlíka i Havlíčka Zeman jmenuje ke 30. dubnu, s každým z nich jednal zhruba hodinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2019 17:45
Kandidát na ministra dopravy Vladimír Kremlík po schůzce v Lánech potvrdil, že ho prezident Miloš Zeman do funkce jmenuje 30. dubna. Ve stejný den jmenuje podle mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident i Karla Havlíčka do role ministra průmyslu a obchodu. Kremlík se po setkání s prezidentem vyhnul jasné odpovědi na své účinkování na ministerstvu dopravy v roce 2007, kdy podepsal podivnou smlouvu na právní služby.
Budoucí ministr dopravy Kremlík u prezidenta Zemana: Mojí prioritou je snadnější povolování liniových staveb. | Video: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi navrhl změny v čele dvou ministerstev minulý týden. Kremlík nahradí Martu Novákovou, z dopravy odejde Dan Ťok (oba za ANO). Zatímco Ťok se rozhodl k rezignaci sám, Nováková odchází na přání Babiše.

Kremlík se Zemanem probíral na setkání konkrétní priority, na které by se chtěl během svého působení ve vládě zaměřit. "Vedli jsme konkrétní debatu o konkrétních tématech," řekl ke schůzce s prezidentem. 

V silniční dopravě by chtěl kandidát na ministra dopravy usilovat o zrychlení a zefektivnění přípravy a výstavby klíčových dopravních staveb, jako je D3, D6 nebo silniční okruh okolo Prahy. Také by rád zjednodušil legislativu ve věcech liniových staveb nebo zabezpečil kontinuální přechod na mýto v roce 2020.

V železniční dopravě se chce zaměřit na drážní budovy, prázdné budovy by chtěl nabídnout orgánům státní správy. V jeho zájmu budou také vysokorychlostní tratě nebo zabezpečování financování infrastruktury. 

"V současné době mám v plánu se detailně seznámit s rezortem a budu mít tu čest se sejít s nejdéle působícím ministrem dopravy Danem Ťokem," oznámil Kremlík. Se současným ministrem dopravy se má v plánu potkat tento týden, dle svých slov si jeho práce váží a rád by navázal na jeho úspěšné kroky.

Kremlík se po setkání s prezidentem vyjádřil i ke kritickým informacím ohledně svého působení na ministerstvu dopravy v roce 2007. Jak upozornily Hospodářské noviny a web Aktuálně.cz, stejně jako další média, Kremlík je podepsaný pod smlouvou, která byla podle některých názorů nevýhodná pro stát. Kremlík sice v Lánech na tuto kritiku zareagoval, ovšem velmi vyhýbavě. 

"Pokud jde o útoky vůči mé osobě, které se objevily v médiích, tak pan prezident mi na to řekl: "Na to si budete muset pane budoucí ministře vznikat."   

Nižší ceny za mobilní data

Havlíček po schůzce se Zemanem novinářům řekl, že při zhruba hodinovém jednání hovořili o prioritách, které ho v úřadu čekají. Zmínil přitom řešení energetické koncepce nebo snižování cen mobilních dat. Právě kvůli přístupu k řešení cen dat byla kritizována dosavadní ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO).

"Je to jedna z priorit. Je naprosto nepřípustné, aby Česká republika byla v situaci, kdy za data platíme jedny z nejvyšších cen v Evropě," řekl Havlíček. Ke zlevnění dat jsou podle něj nutné tři kroky - usnadnění přechodu mezi operátory, úprava pravidel pro velkoobchodní ceny pro takzvané virtuální operátory a příchod čtvrtého plnohodnotného operátora na český trh. Pro aukci frekvencí, ve které by čtvrtý operátor mohl přijít, bude podle Havlíčka klíčové nastavit podmínky tak, aby to pro nového hráče na českém trhu bylo zajímavé.

Havlíček by také chtěl restrukturalizovat agentury, které podporují český export. Hodlá spojit aktivity českých exportních zastoupení, jako jsou CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism i české ambasády. Slibuje si od toho, že podnikatelé budou mít "komfortní servis z jednoho místa" a že stát ušetří. Chtěl by například umístit CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism v Praze do jedné moderní a dobře dostupné budovy.

VIDEO: Budoucí ministr průmyslu a obchodu Havlíček u Zemana: Chci z rezortu udělat vlajkonoše

Video: ČTK
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy