Kalousek tvrdí, že vláda ušetří na dávkách 11 miliard

Domácí Domácí
4. 7. 2010 14:05
Nový ministr financí plánuje o změny v systému vyplácení nemocenské
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová vláda koalice má v plánu seškrtat sociální dávky a výplatu porodného omezit jen na první dítě. Podle Miroslava Kalouska, který bude v nastupující vládě Petra Nečase ministrem financí, tak stát ušetří až 11 miliard korun.

Kalousek to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Uvedl, že porodné chtěl úplně zrušit, ale nakonec se bude přidělovat jen některým rodinám. Rodičům do 2,4násobku životního minima. Zastáncem zachování porodného byly při koaličních vyjednáváních hlavně Věci veřejné.

"Narodí-li se dnes nejbohatšímu Čechovi dítě, má nárok na sociální dávku, což je úplně absurdní," uvedl budoucí ministr financí. Podle něj v roce 2012 budou následovat další změny v systému vyplácení sociálních dávek a nemocenské.

Kalousek v televizi také potvrdil, že se výrazně zasazoval o snížení státní podpory stavebnímu spoření a souhlasí s tímto krokem.

V jiném rozhovoru pro deník Právo zonámil, že NEčasova vláda se nechystá privatizovat strategicky důležité energetické podniky.

"ČEZ, Čepro, ČEPS, MERO v současném světě nabývají stále strategičtějšího významu z hlediska národní bezpečnosti a suverenity. Jsme všichni zajedno, že privatizovat nebudeme," řekl Kalousek.

Čepro je státním distributorem paliv, ČEPS provozuje elektrickou přenosovou soustavu a MERO provozuje ropovody.

 

 

 

 

 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 44 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 53 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy