Junckerův tým je kompletní. V Komisi má usednout devět žen

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 9. 2014 14:16
Česká ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která usilovala o portfolio regionální politiky a evropských fondů, má dostat na starost oblast dopravy a vesmíru.
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters

Brusel - Šance na to, že předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker uspěje se svou sestavou při schvalování v Evropském parlamentu, se výrazně zvýšily nominacemi dalších dvou žen. Na kompletním seznamu, který ve čtvrtek jako poslední doplnily kandidátky Belgie a Rumunska, je tak včetně české zástupkyně Věry Jourové devět političek.

Stejný počet je v týmu odcházejícího šéfa Komise Josého Barrosa. Česká ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která usilovala o portfolio regionální politiky a evropských fondů, má dostat na starost oblast dopravy a vesmíru.

Juncker má však rozdělení jednotlivých resortů oznámit až začátkem příštího týdne a některé pozice se podle médií ještě mohou změnit. Podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy zveřejní Juncker složení Komise v úterý 9. září v poledne, uvedl v pátek na svém twitterovém účtu.

Sestavu kandidátek na posty komisařek doplnila dvojice současných europoslankyň: belgická křesťanská demokratka Marianne Thyssenová a rumunská zástupkyně sociální demokracie Corina Cretsuová. Rumunka na poslední chvíli nahradila dříve zvažovaného kandidáta a dosavadního eurokomisaře Daciana Ciološe. Obě země se tak připojily k sedmi dalším, které k Junckerově radosti do jím vedené Komise navrhly ženy. Ty budou dále vedle Česka zastupovat také Bulharsko, Dánsko, Itálii, Polsko, Slovinsko a Švédsko.

Jistou náplň své práce už mají italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová, která bude řídit evropskou diplomacii, a polská vicepremiérka Elżbieta Bieńkowská, která dostane na starosti vnitřní trh. Podle agentury Reuters to prohlásil ministerský předseda Donald Tusk na setkání se svými voliči.

Podle předběžného návrhu uniklého do médií by měla Bieńkowská spolu se slovinskou expremiérkou Alenkou Bratušekovou získat místopředsednický post. Polovina ze šesti místopředsednických křesel tedy zřejmě připadne ženám.

Bez ohledu na rozdělení postů bude díky nominacím devíti žen pravděpodobnější, že sestavu schválí Evropský parlament. Jeho zástupci dříve pohrozili, že Komise s menším počtem žen než ta Barrosova hlasováním neprojde.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy