Junckerův tým je kompletní. V Komisi má usednout devět žen

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 9. 2014 14:16
Česká ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která usilovala o portfolio regionální politiky a evropských fondů, má dostat na starost oblast dopravy a vesmíru.
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters

Brusel - Šance na to, že předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker uspěje se svou sestavou při schvalování v Evropském parlamentu, se výrazně zvýšily nominacemi dalších dvou žen. Na kompletním seznamu, který ve čtvrtek jako poslední doplnily kandidátky Belgie a Rumunska, je tak včetně české zástupkyně Věry Jourové devět političek.

Stejný počet je v týmu odcházejícího šéfa Komise Josého Barrosa. Česká ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která usilovala o portfolio regionální politiky a evropských fondů, má dostat na starost oblast dopravy a vesmíru.

Juncker má však rozdělení jednotlivých resortů oznámit až začátkem příštího týdne a některé pozice se podle médií ještě mohou změnit. Podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy zveřejní Juncker složení Komise v úterý 9. září v poledne, uvedl v pátek na svém twitterovém účtu.

Sestavu kandidátek na posty komisařek doplnila dvojice současných europoslankyň: belgická křesťanská demokratka Marianne Thyssenová a rumunská zástupkyně sociální demokracie Corina Cretsuová. Rumunka na poslední chvíli nahradila dříve zvažovaného kandidáta a dosavadního eurokomisaře Daciana Ciološe. Obě země se tak připojily k sedmi dalším, které k Junckerově radosti do jím vedené Komise navrhly ženy. Ty budou dále vedle Česka zastupovat také Bulharsko, Dánsko, Itálii, Polsko, Slovinsko a Švédsko.

Jistou náplň své práce už mají italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová, která bude řídit evropskou diplomacii, a polská vicepremiérka Elżbieta Bieńkowská, která dostane na starosti vnitřní trh. Podle agentury Reuters to prohlásil ministerský předseda Donald Tusk na setkání se svými voliči.

Podle předběžného návrhu uniklého do médií by měla Bieńkowská spolu se slovinskou expremiérkou Alenkou Bratušekovou získat místopředsednický post. Polovina ze šesti místopředsednických křesel tedy zřejmě připadne ženám.

Bez ohledu na rozdělení postů bude díky nominacím devíti žen pravděpodobnější, že sestavu schválí Evropský parlament. Jeho zástupci dříve pohrozili, že Komise s menším počtem žen než ta Barrosova hlasováním neprojde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy