Fischer byl v USA vidět. Za cestu i CNN dal statisíce

Tereza Šídlová
4. 10. 2012 18:46
V USA si najal i americkou PR agenturu. Specializuje se na dohazování hostů do TV
Jan Fischer.
Jan Fischer. | Foto: ČTK

Praha - Favorit předvolebních průzkumů Jan Fischer nenechává ve své prezidentské kampani nic náhodě.

Cílevědomá práce je i za nenucenými fotkami s prominenty americké politiky, které si úřednický ex-premiér dovezl koncem září z USA.

Ukazuje to pohled do jeho předvolebního účtu. Jen za cestu do USA, kde se setkal s obdivovaným republikánským senátorem Johnem McCainem, českými krajany a vystoupil v CNN, zaplatil podle zveřejněných dat asi půl milionu korun.

Deník Insider upozornil na to, že dva a půl tisíce dolarů zaplatil i americké PR společnosti Guestbookers.com. Ta podle svého webu „dohazuje" hosty do prestižních televizních show a také pomáhá na obrazovku nováčkům v oboru.

Podle mluvčí Fischera Jany Víškové si agenturu prezidentský kandidát najal na to, aby dal o sobě v USA vědět. Stručně řečeno, jejím úkolem prý nebylo dostat Fischera do CNN.

„Zmíněnou společnost jsme použili na běžný mediální servis, související s prezentací cesty Jana Fischera v USA, tedy na formulaci a distribuci tiskových materiálů médiím v USA a na představení kampaně Jana Fischera televizním stanicím v USA, tedy včetně CNN," uvedla Víšková.

V prestižní americké zpravodajské televizi vystoupil Jan Fischer, který má ve svém CV i post viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj, v pořadu Quest Means Business a mluvil hlavně o eurokrizi. V tomto pořadu mluvil už v roce 2009 coby úřednický premiér Česka. 

Nejvíc publicity si získalo Fischerovo setkání s legendou americké diplomacie Henry Kissingerem a americkým senátorem Johnem McCainem. Ten má sice na svém politickém kontě neúspěšné prezidentské volby - v roce 2008 ho porazil současný prezident Barack Obama - ale zůstává vlivným a i díky hrdinství prokázaném během války ve Vietnamu váženým politikem.

Vlivný poradce z USA

Jak se Jan Fischer dostal až do jeho pracovny? Odpověď znovu leží na Fischerově účtu. Každý měsíc totiž jeho kancelář posílá asi třicet tisíc korun muži jménem Garrett Marquis, který je  americkým poradcem v oblasti politického PR. A na Marquisově webu je další stopa - tento Američan, který podle sociálních sítí žije v Praze, totiž měl pracovat právě na prezidentské kampani McCaina.

„Na zprostředkování přednášek a schůzek v USA se podílela řada lidí, byly využity osobní kontakty jak Jana Fischera, tak členů jeho týmu. Na organizaci setkání s oběma zmíněnými osobnostmi se v rámci své pracovní smlouvy s Kanceláří Jana Fischera samozřejmě podílel i pan G. Marquis," popsala organizaci cesty mluvčí Víšková.

Fischer má v týmu například Sabinu Tančevovou, bývalou tajemnici Václava Havla, který se těšil velkému obdivu odborné veřejnosti v USA, nebo Jana Nováka, který byl šéfem Úřadu vlády v době, kdy vláda Mirka Topolánka jednala s americkou republikánskou administrativou George W. Bushe o umístění radaru v Brdech a přijímala v Praze republikánské špičky.

Nejatraktivnější setkání měl Fischer v USA právě s republikány. V jeho itineráři chybí zvučná jména z vládnoucího demokratického tábora.

„S návrhem setkání jsme oslovili i další demokraty, v limitovaném čase cesty Jana Fischera se ale podařilo najít společné volné termíny jen s některými z oslovených osobností, což je přirozené. Senátor Ron Wyden, člen Zpravodajské komise, se kterým se Jan Fischer také sešel, je demokrat," odmítá orientaci jen na americké konzervativce Víšková.

Jisté je, že poradce Marquis je doma právě u republikánů. Jinak zůstává tajemným mužem v pozadí. Jak se ocitl v Praze, nesdělil po opakovaném dotazu on sám ani Fischerův tým.

„Pracovní a soukromé aktivity pana Marquise v České republice nejsme oprávněni komentovat - je na jeho volbě, zda chce svou osobu prezentovat v médiích," dodala Víšková.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy