Dohoda o vedení Senátu podepsaná, šéfem bude Štěch

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
12. 11. 2010 14:35
Předsedou zvolí Senát 24.11. podle dohod Milana Štěcha
Zvolí ho předsedou Senátu
Zvolí ho předsedou Senátu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Politické strany zastoupené v Senátu se dohodly na podobě vedení horní parlamentní komory, ve které bude mít teď většinu samotná ČSSD.

Předsedou na první schůzi zvolí podle dohod senátoři bývalého odboráře Milana Štěcha. Na tom se dohodl vítěz podzimních senátních voleb - tedy ČSSD - už 26. listopadu.

Prvním místopředsedou Senátu se stane jeho dosavadní předseda Přemysl Sobotka (ODS).

ČSSD bude mít 2 místopředsedy: Alenu Gajdůškovou a Zdeňka Škromacha. Právě o Škormachovi uvažovala ČSSD i v souvislosti s předsednickou funkcí.

Dalšími dvěma místopředsedy budou Alena Palečková z ODS a Petr Pithart za KDU-ČSL.

Horní parlamentní komora tak bude mít 5 místopředsedů, přestože ze sněmovny zaznívaly hlasy - např. předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), že by i vedení Senátu slušelo zeštíhlení. Počet místopředsedů ale naopak narostl - v tomto dvouletém období měl Senát místopředsedy jen čtyři.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy