ČSSD: Odsuňte restituce na září a nebudou obstrukce

Martina Machová Martina Machová
15. 6. 2012 11:20
Koalice chce o nabídce jednat a rozhodne se během dne
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté nabídli vládní koalici politický obchod v souvislosti s církevními restitucemi. Když je přesunou na září, ustoupí od obstrukcí, které si na následující dny připravili.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil předseda klubu socialistů Jeroným Tejc s tím, že jednal jen s předsedy ODS a TOP 09. Platforma LIDEM nemá stále poslanecký klub.

"Snažíme se hlasování o církevních restitucích ještě oddálit a čas využít k tomu, abychom mohli ještě my, ale i veřejnost s jednotlivými poslanci o způsobu, jak restituce proběhnou, jednat," uvedl.

ČSSD totiž dopředu avizovala, že je připravena blokovat přijetí zákona co nejdelší dobu a scházet se každou středu a pátek i během července. Jde o jediné dny, kdy podle sněmovních pravidel mohou být schvalovány zákony v konečném, třetím čtení.

"Tuto nabídku jsme od sociální demokracie dostali, zatím jsme se o ní neporadili, tak nejde říci, jak se k ní postavíme. Jasno ale bude již pravděpodobně během pátku," řekl Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Kromě socialistů si nepřejí zákon o církevních restitucích v této podobě i komunisté a Věci veřejné. Vadí jim zejména to, že neexistuje přesný seznam a vyčíslení majetku, jež má být vrácen.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 49 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 58 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy