ČSSD chce mimořádné jednání sněmovny kvůli ataku na ČT

Martina Machová Martina Machová
16. 3. 2011 10:07
Projednat na plénu chtějí sociální demokraté i kauzu ProMoPro
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: Jan Langer

Praha - Sociální demokraté chtějí, aby předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolala mimořádnou schůzi poslanců kvůli zásahu Vojenské policie v České televizi a kauze ProMoPro.

Novinářům to oznámil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Jednání by mělo dva body. Informaci ministra obrany o okolnostech vojenského zásahu v ČT a informace ministra financí a pana Vondry k čerpání prostředků vynaložených během českého předsednictví," informoval Sobotka.

Socialisté tak reagují na úterní jednání sněmovny, kde se jim nepodařilo prosadit tyto body na pořad právě probíhající schůze.

"Čím je věc významnější a vyvolávající větší znepokojení veřejnosti, tím méně se o ní mluví v parlamentu," kritizoval odmítání návrhů opozice místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Vládní koalice permanentně nasazuje opozici náhubek," dodal Sobotka.

Zatím vlažně se pak socialisté staví k iniciativě komunistů, kteří obdobný záměr ohlásili již během úterý. Na rozdíl od ČSSD jsou ve svých plánech ještě razantnější, plánují vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Podle Sobotky se socialisté rozhodnou, zda jejich akci podpoří až podle úspěchu či neúspěchu schválení programu jimi navrhované mimořádné schůze.  

 

Právě se děje

před 52 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy