ČSSD a ODS se dohodly: Šéfem Senátu zůstává Sobotka

Jakub Antoš
5. 11. 2008 17:37
Sociální demokraté získají dva místopředsedy
Předseda Senátu PČR - Přemysl Sobotka při rozhovoru pro Českou televizi.
Předseda Senátu PČR - Přemysl Sobotka při rozhovoru pro Českou televizi. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vyjednavači dvou největších politických stran - ODS a ČSSD - se na středeční schůzce domluvili na obsazení postů ve vedení Senátu. V čele horní komory zůstane stávající předseda Přemysl Sobotka.

Zástupci obou senátorských klubů se shodli, že při obsazování pozic ve vedení Senátu a jeho výborech využijí princip poměrného zastoupení. Pro menší strany to znamená, že jejich lidé se na vedoucí posty nedostanou. Výjimkou je pouze KDU-ČSL. Ve vedení senátu zasedne lidovec Petr Pithart.

Kromě Sobotky a Pitharta jdou do čela komory ještě dva sociální demokraté - stávající šéfka senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková a odborový předák Milan Štěch - a dva občanští demokraté, Jiří Liška a Jiří Šneberger.

"Jednání jsou velmi korektní, takřka na všem jsme se dohodli. Na rozdíl od všech ostatních vyjednávání v České republice v různých krajích tady to probíhá velmi dobře," uvedl předseda klubu ODS Jiří Stříteský.

Vedení výborů si mezi sebe rozdělí ČSSD a ODS. Šestatřicetičlenný senátorský klub ODS se podělí o předsednické pozice v pěti výborech - ústavně-právní, unijní, zdravotní, sociální a mandátový.

Zástupci klubu sociálních demokratů obsadí předsednické pozice ve zbývajících čtyřech výborech - hospodářském, zahraničním, školském a ve výboru pro veřejnou správu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 40 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 48 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy