ČSSD a ODS se dohodly: Šéfem Senátu zůstává Sobotka

Jakub Antoš
5. 11. 2008 17:37
Sociální demokraté získají dva místopředsedy
Předseda Senátu PČR - Přemysl Sobotka při rozhovoru pro Českou televizi.
Předseda Senátu PČR - Přemysl Sobotka při rozhovoru pro Českou televizi. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vyjednavači dvou největších politických stran - ODS a ČSSD - se na středeční schůzce domluvili na obsazení postů ve vedení Senátu. V čele horní komory zůstane stávající předseda Přemysl Sobotka.

Zástupci obou senátorských klubů se shodli, že při obsazování pozic ve vedení Senátu a jeho výborech využijí princip poměrného zastoupení. Pro menší strany to znamená, že jejich lidé se na vedoucí posty nedostanou. Výjimkou je pouze KDU-ČSL. Ve vedení senátu zasedne lidovec Petr Pithart.

Kromě Sobotky a Pitharta jdou do čela komory ještě dva sociální demokraté - stávající šéfka senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková a odborový předák Milan Štěch - a dva občanští demokraté, Jiří Liška a Jiří Šneberger.

"Jednání jsou velmi korektní, takřka na všem jsme se dohodli. Na rozdíl od všech ostatních vyjednávání v České republice v různých krajích tady to probíhá velmi dobře," uvedl předseda klubu ODS Jiří Stříteský.

Vedení výborů si mezi sebe rozdělí ČSSD a ODS. Šestatřicetičlenný senátorský klub ODS se podělí o předsednické pozice v pěti výborech - ústavně-právní, unijní, zdravotní, sociální a mandátový.

Zástupci klubu sociálních demokratů obsadí předsednické pozice ve zbývajících čtyřech výborech - hospodářském, zahraničním, školském a ve výboru pro veřejnou správu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy