Chládek: Skončí náměstci pro sport a vysoké školy

Jakub Novák
18. 1. 2014 19:00
Kvůli kontinuitě by měl naopak zůstat náměstek pro evropské fondy.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství po nástupu Marcela Chládka (ČSSD) nečeká zásadní personální revoluce, zůstat by měla dokonce část současného vedení.

Jedním z těch, kteří na úřadu zřejmě zůstanou i po nástupu nového ministra, by měl být současný náměstek pro evropské fondy Michal Zaorálek - a to i navzdory jeho členství v ODS.

Chládek to řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Chce se tak vyhnout jednomu z problémů svých předchůdců.

"Vzhledem k tomu, že někteří z nich měli problémy právě s častým střídáním na pozicích ve vedení strukturálních fondů, tak bych si dovedl představit, že náměstkem zůstane pan Zaorálek, byť je z pravicového spektra," říká kandidát na ministra školství.

Aktuálně.cz: Jaké personální změny plánujete po svém příchodu na ministerstvo?

Chci dát prostor všem, kteří tam pracují - pokud pracují kvalitně, tak nevidím důvod, proč by nemohli pokračovat ve své pozici. Je ale logické, že nejbližší tým svých spolupracovníků si každý ministr přivádí sám. Jména ještě nejsou dána, protože o pozicích náměstků budeme s panem předsedou teprve jednat.

Kromě toho proběhne debata s koaličními partnery, jak KDU-ČSL, tak ANO mají celou řadu odborníků, které bych rád zařadil do svého týmu. Vím, že u lidovců je celá řada lidí, kteří se této problematice dlouhodobě věnují - namátkou například paní Šojdrová, pan Kubát...

A.cz: Co se týče současného vedení ministerstva, je jeho součástí někdo, koho byste si rád ponechal?

Každý má nějakou přidanou hodnotu, ale vezmu dvě jména - určitá kontinuita by měla být zachována v případě strukturálních fondů. Vzhledem k tomu, že někteří z mých předchůdců měli problémy právě s častým střídáním na pozicích ve vedení strukturálních fondů, tak bych si dovedl představit, že náměstkem zůstane pan Zaorálek, byť je z pravicového spektra (Michal Zaorálek je členem ODS, pozn. red.).

Náměstek pro řízení operačních programů Michal Zaorálek.
Náměstek pro řízení operačních programů Michal Zaorálek. | Foto: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Nicméně vzhledem k tomu, že na této pozici bude jako úřednický náměstek, tak v souvislosti se služebním zákonem musí počítat s tím, že to není slučitelné s politickým působením - takže v jeho případě si to dokážu představit.

A.cz: A druhé jméno?

Na pozici prvního náměstka, což je spíše politická pozice, je pan náměstek Fryč. V jeho případě bych nechtěl, aby odcházel z ministerstva, ale vzhledem k tomu, že je na politické pozici, může se stát, že by mohl přejít na jinou pozici v rámci ministerstva.

Chtěl bych využít jeho zkušeností a jazykové vybavenosti, to znamená, že by se zúčastňoval mezinárodních jednání, jezdil by se mnou do zahraničí...

A.cz: I když by nebyl prvním náměstkem, stále by si mohl udržet post náměstka pro regionální školství. Nebo počítáte spíše s jeho angažmá na pozici poradce?

Náměstkem pro regionální školství by zůstat mohl, to je také alternativa. Poradcem by ale nebyl. Jednou z alternativ jsou i mezinárodní vztahy, kde dříve působil, další je právě regionální školství.

Dosavadní první náměstek Jindřich Fryč.
Dosavadní první náměstek Jindřich Fryč. | Foto: iForum, Univerzita Karlova v Praze

Ale já bych chtěl podotknout, že klíčoví nejsou jen náměstci, klíčoví jsou i ředitelé odborů a někde může být klíčový i referent. Chci, aby v týmu právníků pracoval pan magistr Trunda, tvůrce zákona o pedagogických pracovnících, chtěl bych posílit oblast legislativy (post náměstka pro legislativu a strategii je v současné době neobsazený, pozn. red.)

Poslední zajímavou pozicí bude náměstek pro vysoké školy - tam zatím jméno nevím. Až nějaké návrhy budou, chci je prodiskutovat se zástupci vysokých škol.

A.cz: Takže se současným náměstkem Tomášem Hrudou už nepočítáte?

Nechci predikovat, nedokážu to teď říct - i právě kvůli konzultaci s vysokými školami, protože právě tento náměstek bude styčným bodem pro jednání s nimi. Bylo by tedy logické, že když chci se zástupci vysokých škol jednat, jak by měla vypadat profesura, jak má vypadat vysokoškolský zákon, tak že budou mluvit do toho, kdo má být na této pozici.

Náměstek pro vysoké školy Tomáš Hruda.
Náměstek pro vysoké školy Tomáš Hruda. | Foto: CEITEC - středoevropský technologický institut

A.cz: Mezi prioritami pro své ministerské působení jste uvedl mimo jiné přípravu zákona o podpoře sportu. V tomto ohledu bude významný i post náměstka pro sport, kterým je v současnosti Jan Kocourek, bratr bývalého ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS). S ním nadále počítáte?

V jeho případě nepředpokládám, že by ve své pozici pokračoval.

A.cz: Nahradí ho váš spolustraník Petr Hulinský?

U nás toto jméno zatím nebylo diskutováno. Vážím si ho jako odborníka na sport, je členem olympijského výboru, ale znovu říkám, že o jeho jméně jsme se zatím nebavili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 6 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy